Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 Saddam'ı Devirmek İçin 
Petrolle İnat Kırmak 


Yalçın DOĞAN

 


Onlardan ''Roleks saatli, ipek elbiseli veletler'' diye söz ediliyor. Onlar, yani Irak rejim muhalifleri!.. Hayır, Irak'taki rejim değil, onlara bu sıfatı yakıştıran Batı basını!.. 
Şu sırada, başta Amerika ve İngiltere olmak üzere, çeşitli Avrupa ülkelerinde Saddam'a muhalefet eden bu grup çok gözde. Kimin gözdesi?.. Hükümetlerin ve petrol şirketlerinin!.. 
Hükümetler, Irak muhaliflerini Saddam sonrası kukla yönetimi için hazırlarken petrol şirketleri, Irak'taki petrol kuyuları için besliyor. Adamların bir eli yağda, bir eli balda. Londra'da, New York'ta, Paris'te krallar gibi yaşıyor, daha doğrusu yaşatılıyorlar!.. 
Ve şimdiden, Batılı hükümetler ile uluslararası petrol şirketlerine ''yarın Irak'ta iktidara geldiğimizde'' diye başlayan, göz kamaştırıcı sözler veriyorlar. 
Güvenlik Konseyi'nde pazarlık 
Amerika saldırıyor, savaş başlıyor, Saddam devriliyor!.. Tamam, senaryo bu. Artık kimsenin kuşkusu yok. Ya sonrası?.. 
Sonrası için pazarlık Irak petrolü üzerinden yürütülüyor. Nerede?.. İnanmak güç, ama Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde!.. Amerika ülkelere tek tek ''Saddam'ın devrilmesine katkıda bulunur ve bize destek çıkarsanız, Irak petrollerinden size de pay düşer'' diyerek pazarlığı işportaya düşürüyor. 
O kadar ki, örneğin eski CIA başkanlarından Woolsey bir demeç vererek ''Rusya ve Fransa, Saddam'ın devrilmesine karşı, tutumlarını sürdürürlerse, onlara yazık olacak, Irak petrolünden pay alamayacaklar'' yollu, açıktan tehditte hiçbir sakınca görmüyor. Bu tehdidi dikkate alan Putin , geçen ay adamlarını New York'ta Irak muhaliflerine gönderiyor. Petrol tamam, ama ayrıca Rusya'nın Irak'tan on milyar dolar alacağı var. Putin, ne olur ne olmaz, bu on milyarı da garantiye almaya çalışıyor. 
Pazarlığın göbeğinde petrol şirketleri var. Hükümetlere tehdit, petrol üzerinden. Ve sonunda, Rusya dahil, herkes bu resti görmek zorunda kalıyor. Restin siyasal tercümesi var. Amerika, Irak'a saldırıda destek çemberini yavaş yavaş genişletiyor. 
Houston'da petrol zirvesi 
Bir hesaba göre, Irak'ın bilinen 112 milyar varil petrol rezervi var. Bir o kadar da henüz açılmayan kuyulardaki rezervler. 
Irak şu anda günde 2.8 milyon varil üretiyor. Petrol şirketleri, hükümetlere, bu miktarı günde 6 milyon varile yükseltebileceklerini söylüyor. 
Çok çarpıcı, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'nin , seçilmeden önce yönetiminde bulunduğu Halliburton şirketi, 1998'de Birleşmiş Milletler gözetiminde, Irak'ın petrol boru hattını onarıyor!.. Haritalardan, uzaydan ve fiilen, şirketler Irak'ı artık ezbere biliyor. 
Daha çarpıcı olan ise gelecek haftaki petrol zirvesi. Yüze yakın Rus ve Amerikan petrol şirketi gelecek hafta Houston'da bir araya geliyor, Saddam sonrası Irak petrol paylaşımını sonuçlandırmak üzere!.. 
Ankara'ya havuç: Kerkük!.. 
Benzer havuç ya da sopanın Ankara'ya gösterilmiş olduğuna hiç kuşku yok!.. 
Örneğin, Kerkük petrollerinde bir biçimde denetim hakkı!.. Belli bir pay!.. Hiç boşa edilmiş bir laf değil bu!.. 
Hatta, 3 Kasım mı, sonra mı, yeni hükümet mi, değil mi gibi karışık hesaplar arasında, seçim denklemine dahil edilmesi gereken bir tez. Elin oğlu Houston'da Irak petrollerini masaya yatırıyor. Bu arada Ankara'nın inadının nasıl kırılabileceği hiç akla gelmiyor!.. Olabilir mi?.. 
Petrol tarihinin en ilginç sayfalarından biri yazılıyor şu sıralarda. 


Cumhuriyetten alınmıştır

 
sayfa başına dön