Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

 

Çocuklar hedefte
 

Af örgütü, İsrail-Filistin savaşında çocukların hedef alındığını ortaya koyan rapor yayımladı. İsrail askerleri ise dün taş atan bir Filistinli çocuğu öldürdü

 

Filistin Yönetimi lideri Yaser Arafat'ın Batı Şeria'nın Ramallah kentindeki karargâhını 10 gün boyunca kuşatıp, Arafat'ın bürosu hariç tüm binaları enkaza çeviren İsrail ordusu önceki gün geri çekilirken Filistinliler yeni yıkımların önüne geçmek için uluslararası gözlemci gönderilmesini talep etti. Arafat'ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna'nın dile getirdiği bu istek Uluslararası Af Örgütü'nce de tekrarlandı.

Örgüt dün yayımladığı raporunda hem İsrail askerleri hem de Filistinli militanların çocukları hedef alabildiğini vurgulayarak gerekli korumanın sağlanabilmesi için bölgeye uluslararası gözlemci gücü gönderilmesini önerdi. Gözlemci fikrine şiddetle karşı çıkan İsrail'in askerleri ise dün
13 yaşındaki Filistinli bir çocuğu öldürüp, 10'unu da yaraladı.

'Taşa karşı aşırı güç'
Ortadoğu'daki şiddetin giderek daha fazla şekilde çocukların üzerine bindiğini belirten Af Örgütü, iki tarafın da çocukların ve sivillerin yaşamı konusunda son derece kaygısız davrandığını ve sorumluların cezalandırılmadığına dikkat çekti. Raporda İsrail ordusunun taş atan çocuklara karşı 'yasadışı ve aşırı şekilde ölümcül güç kullanan' askerleri cezalandırmadığı belirtildi. Eylül 2000 tarihinde İkinci İntifada'nın başlamasından beri 250 Filistinli çocuğun hayatını kaybettiği, bunun 80'inin ilk üç ayda öldüğü aktarıldı. Filistinli liderler ise kasten sivilleri ve çocukları hedef alan militanları dizginleyemedikleri için eleştiri aldı. Af Örgütü'nün raporuna göre çoğu intihar saldırılarında olmak üzere 70'ten fazla İsrailli çocuk hayatını kaybetti.
İsrail hükümeti ve Filistin Yönetimi'ni her çocuğun ölümünü araştırmak için hızlı ve samimi b.ir şekilde davranmaya, sorumluları cezalandırmaya çağıran raporda uluslararası gözlemcilerin varlığının çocuklar ve sivillerin hayatını kurtarabileceği belirtildi.
Filistinli Başmüzakereci Saib Erekat, gözlemci çağrısına destek verirken, İsrailli bakan Yitzhak Levy iki tarafı aynı kefeye koymanın yanlış olduğunu iddia etti. Levy, saldırı altında kendilerini savunurken istemeden de olsa insanların öldüğünü söyleyerek İsrail'i savunmaya çabaladı.

Okul yolundayken...
Tartışmalar sürerken Batı Şeria'nın Balata mülteci kampında tanklardan ateş açan İsrail askerleri bir Filistinli çocuğu öldürdü. Görgü tanıkları okul yolu üzerinde taş atan çocuklara ateş açıldığını, 10'unun da yaralandığını duyurdu. İsrail ise yine haberin
araştırıldığını söyledi. İsrail ordusunun geçen haziran ayından beri sokağa çıkma yasağı uyguladığı Nablus'ta, Filistinlilerin evlerinden çıkmasına kısa sürelerle izin verilirken, çocukların çoğu okula gitmek için sokağa çıkma yasağını deliyor.

Radikal'den Alınmıştır

 
sayfa başına dön