Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


Yayın Yönetmeni'nden                                

Sermayenin küresel saldırısı adeta oya işler gibi sürüyor. DTÖ'nün raund'larında alınan kararlar teker teker uygulamaya konuluyor. ABD ulusal çıkarları için kendi ulusal devletini her geçen gün güçlendirir, ister tarım, ister sanayi ister hizmet sektörü olsun kendi üreticilerini kollamaya, subvanse etmeye devam ederken G7'ler dışındaki tüm devletleri güçsüzleştirmeye adeta şirket derekesine düşürüyor. 

DTÖ'de şirketler gibi devletlerin  de iflas etmesi konuşulan bir konuydu.  Artık "konuşulan bir konu" olmaktan çıkıp uygulama dönemine girdiğini görüyoruz. Dikkatli gazeteci Özgen ACAR 1 Ekim günlü Cumhuriyet gazetesinde bu devletlerin iflasları konusunu işliyor.  Biz de Sayın Acar'ın bu yazısını bu sayımıza aldık.  Özgen Acar'ı okursanız, Türkiye'nin başına örülen çorabı görürsünüz. 1 Ay sonra seçim yapılacak. Seçime giren partilerin neredeyse tamamı Derviş'in IMF uzmanlarıyla birlikte hazırladığı ekonomik programa sadık kalacaklarını yemin bilah tekrarlıyorlar. Ayrıca yine neredeyse tüm partiler Avrupa Birliğine girmek için tüm güçleriyle çalışacaklarını durmadan tekrarlıyorlar. 

Sevgili ülkemi kimler yönetiyor ve kimler yönetmeye aday. İnsanın oturup ağlayası geliyor. 

Öte yandan Kemal Derviş, milletvekili olmaktan başka hiç bir sıfatı olmayan Kemal Derviş ABD'de bir takım temaslarda bulunuyor. İnsanın aklına acaba bu temaslar Türkiye Cumhuriyetinin bir şirket gibi iflasını sağlamak için mi yapılıyor diye geliyor.

Ben şimdi anlı şanlı medyamızla, o pek bilgiç üniversite hocalarımızın ve de tarihçilerimizin Duyun-u umumiyenin aslında çok iyi bir şey olduğunu, bu iflah olmaz Kemalistlerin Duyun-u umumiyeyi yanlış olarak kötüledikleri, ve de kılıç hakkı olarak kaldırılmış olmasının Türkiyeye ne kadar zarar verdiğini çarşaf çarşaf yazmaya başlamalarını bekliyorum.

Haksız mıyım?

 

 
sayfa başına dön