Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

Ankara'ya Irak çıkarması 

* Irak Başbakan Yardımcısı Aziz ile ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jones hafta başında Ankara'da olacak. Gündem, olası Irak operasyonu. 
ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - ABD ve Irak yönetimleri, Türkiye'yi ikna etmek için mücadeleye girdi. 

Irak lideri Saddam Hüseyin' in olası ABD operasyonuna karşı Ankara'yı yanına çekmek için Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz 'i Türkiye'ye gönderme kararının ardından ABD yönetimi de destek aramak için Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones ile bir ziyaret planlıyor. 
Pazar günü Türkiye'ye gelecek olan Elizabeth Jones, pazartesi günü Dışişleri ve Genelkurmay yetkilileriyle görüşecek. Tarık Aziz ise pazartesi günü geleceği Ankara'da, salı günü Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Bülent Ecevit tarafından kabul edilecek. 
Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı ve Özel Kalem Müdürü Tacan İldem , Başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından kabul edileceğini belirterek ''Irak yönetiminin son gelişmelere ilişkin tutumunu ilk elden öğrenme ve bizim Irak politikamıza ilişkin önem verdiğimiz hususların kendisine aktarılmasına fırsat bulacağız'' dedi. 
İldem, haftalık bilgilendirme toplantısında sorular üzerine, Türkiye'nin Irak politikasında bir değişiklik olmadığını vurguladı. Ankara'nın Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunmasına verdiği önemin altını çizen İldem, Kuzey Irak'taki grupları ise bağımsız devlet kurma çabaları konusunda uyardı. İldem, ''Irak'ın geleceği ancak, Irak'taki tüm gruplar tarafından belirlenebilir. Irak'taki hiçbir grup, kendince uygun gördüğü dayatmaları başkalarına empoze etmeye yönelmemeli'' diye konuştu. 
Ankara temaslarına salı günü başlayacak olan Tarık Aziz, Sezer ve Ecevit'in yanı sıra Dışişleri Bakanı Şükrü Sina Gürel ile de bir araya gelecek. 
Jones nabız yoklayacak 
ABD'nin başlıca Avrupa konularından sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones ise Tarık Aziz'den önce başkent temaslarını tamamlayacak. Pazartesi günü Dışişleri ve Genelkurmay'da nabız yoklayacak olan Jones, Irak konusunda ABD yönetiminin politikalarına destek arayacak. 
Jones'un Şükrü Sina Gürel ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile Ortadoğu, Kıbrıs ve NATO daireleri başkanlarıyla görüşmesi planlanıyor. Jones'un, Adalet Bakanı Aysel Çelikel , Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt , askeri yetkililer ile Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Tacan İldem'le görüşmesi bekleniyor. 
Elizabeth Jones, temasları sırasında başta Irak olmak üzere, Kıbrıs, AB, NATO'nun genişlemesi, Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikası (AGSP), Kıbrıs ve iki ülke arasındaki ilişkileri içeren geniş kapsamlı görüşmelerde bulunacak. 

 
sayfa başına dön