Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


İstanbul Barosu Üyesi Avukatlar 
Savaşa Karşı Yürüdüler

SAVAŞ FELAKET OLUR 

ABD'nin Irak'a karşı savaş hazırlığı yapması, İstanbul Barosu'na bağlı avukatlar tarafından protesto edildi. Avukatlar Tünel'den Taksim'e ''Savaşa hayır'' sloganıyla yürüdü. İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman, Türk hükümetinin savaşa katılıp katılmama konusunu kâr zarar hesaplarıyla tartıştığını vurgulayarak ABD'nin kirli savaşına olanak sağlayan koalisyonda Türkiye'nin yer almaması gerektiğini söyledi. 


ABD'nin olası Irak operasyonunu protesto eden İstanbul Barosu avukatları adına açıklama yapan Baro Başkanı Sayman, "Irak'a saldırılmasın, üsler kullandırılmasın, savaşılmasın'' dedi. 
ABD'nin olası Irak'a müdahalesi, İstanbul Barosu'na bağlı bir grup avukat tarafından düzenlenen yürüyüşle protesto edildi. Avukatlar, yürüyüş süresince alkış tuttu, ''Savaşa hayır'' sloganı attı. Tünel'de bulunan İstanbul Barosu önünde toplanan kalabalık bir avukat grubu, üzerinde ''Savaşa Hayır'' yazısı bulunan çelengin arkasında toplandılar. Avukatlar grubu daha sonra İstiklal Caddesi üzerinden Taksim'e doğru yürüyüşe geçti. Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelengi bırakan avukatlar adına açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman , savaşın onmilyonlarca insanın ölümü, açlık, göç, topraksızlaşma, insanların esir edilmesi ve köleleştirilmesi olduğunu belirterek, ''Savaş, insanlık için felakettir'' dedi. Türk hükümetinin savaşa katılıp katılmama konusunu kâr zarar hesaplarıyla tartıştığını belirten Yücel Sayman, şöyle konuştu: ''Kesin olan, üslerin ABD'ye kullandırılacak olmasıdır. İstanbul Barosu olarak, tıpkı dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar savaşa karşı barış için kenetlenen milyonlarca insan gibi, Türkiye'nin yerini ABD'nin kirli savaşına olanak sağlayan koalisyonda değil, savaşı lanetleyenleri, barışı kalıcı kılmak isteyenleri başında görmek isteyen halkımız gibi, 'Irak'a saldırılmasın, üsler kullandırılmasın, savaşılmasın' diyoruz.'' Basın açıklamasının ardından alkış tutarak dağılan avukatlara esnaf ve yurttaşlar da destek verdi. Büyükçekmece'deki Atatürkçü örgütler de yaptıkları yazılı açıklama ile Irak topraklarında bağımsız bir devlet kurulmasının ve Türkiye'nin savaşa sürüklenmesinin ülke çıkarlarına aykırı olduğu vurgulandı.
 

Hekimler Savaşa Karşı Eylemde

İstanbul Tabip Odası'na bağlı hekimler, ABD'nin Irak'a müdahalesini protesto ederken, yaklaşan ölümlere işaret etti: ABD saldırısının esas amacı, Ortadoğu'daki petrol yataklarına yerleşmek. Biz hekimler, kapımıza dayanan bu ölüm çağrısını reddediyoruz.

İstanbul Tabip Odası'na (İTO) bağlı hekimler Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Irak'a yapmayı planladığı saldırıya karşı eylemdeydi.

Beyoğlu Tepebaşı'nda bugün saat 12:00'de bir araya gelen yaklaşık elli hekim, "savaşa hayır" sloganlarıyla ABD'yi protesto etti.

İTO adına basın açıklaması yapan başkan Prof. Dr. Gencay Gürsoy, "ABD'nin operasyona gerekçe gösterdiği 'Irak'ın kitle imha silahları ürettiği' iddialarını kanıtlayan hiçbir inandırıcı kanıt olmadığını" söyledi, "ABD saldırısının asıl amacının Ortadoğu'ya yerleşerek oradaki petrol kaynaklarını denetimi altına almak olduğunu" belirtti:

"Gençlerimizi tetikçi yapmak istemiyoruz"

"Diplomatik maskeyi kaldırdığımızda ortaya çıkan çıplak tablo, kaba güce dayanan barbar adaletinden başka bir şey değildir. Gençlerimizi, çocuklarımızı bu ortaçağ adaletinin tetikçisi yapmak istemiyoruz.

Biz insan yaşamını en büyük değer olarak gören hekimler savaşın neden olacağı ekonomik kayıpları ya da çıkar hesaplarını bir yana bırakıyor, ve kapımıza dayanan bu ölüm çağrısını reddediyoruz."


 
sayfa başına dön