Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı toplantısına Irak operasyonu 
ve terör damgasını vurdu 


Savaş İstemiyoruz 


Tehlike büyük Cumhurbaşkanı Sezer, İran Cumhurbaşkanı Hatemi, Afganistan Devlet Başkanı Karzai ile Pakistan Devlet Başkanı Müşerref'in yanı sıra 10 ülkenin devlet başkanları ve temsilcilerinin katıldığı Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Sezer, Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğini yineledi. Hatemi, Irak'a yönelik herhangi bir harekâta karşı olduklarını açıklayarak "Bütün dünya ve bölgemiz son derece tehlikeli bir girişimle karşı karşıya" dedi. Diğer liderler de barışçıl çözümden yana olduklarını belirttiler. 

 10 ülkenin devlet başkanları ve temsilcilerini İstanbul'da bir araya getiren Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Devlet Başkanları Doruk Toplantısı'nın gündemini ekonomik ilişkilerin yanı sıra olası ''Irak'' operasyonu ve terorizmle mücadele oluşturdu. ABD'nin olası operasyonu öncesi İran Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi , Irak'a karşı herhangi bir tek taraflı harekâta karşı olduklarını açıkladı. Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref de Pakistan'ın Irak'ta barışçıl çözümden yana olduğunu, ancak Irak'ın da Birleşmiş Milletler'in isteklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Hatemi arasında yapılan ikili görüşmede, Irak konusu gündeme gelirken Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Tacan İldem , görüşmenin içeriğine ilişkin 
''Irak'ın toprak bütünlüğü ve siyasi birliğinin korunması her iki ülke bakımından da önem taşıyan bir husustur. Görüşmede bunu her iki lider de dile getirme imkânı bulmuşlardır'' açıklamasında bulundu. 

Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) 7. Devlet Başkanları Doruk Toplantısı İstanbul'da gerçekleştirildi. Devlet başkanlarının kendi ülkelerindeki sorunlarını anlattığı zirvede, EİT Başkanlığı'nı İran Cumhurbaşkanı Hatemi'den devralan Cumhurbaşkanı Sezer, Afganistan'ın yeniden yapılanmasına katkı çağrısında bulundu. Toplantı sonunda EİT üyeleri Afganistan'a destek vereceklerini açıkladılar. Terörü kınayan Pakistan Devlet Başkanı Müşerref de, KKTC halkının yanında olduklarını söyledi. 

Çırağan Palas Kempinski Oteli'nde başlayan zirvede besmele çekerek konuşmasına başlayan İran Cumhurbaşkanı Hatemi, ''Bizler dünyada yine bölgemizde bir tehdit altındayız. Bunun mantık ve düşünce çerçevesinde halledilmesini beklemekteyiz'' dedi. Terorizmin dünyanın bütün kaynaklarını kullanarak yok edilmesi gereken bir kötülük olduğunu dile getiren Hatemi, konuşmasını şöyle sürdürdü: ''Biz barış içinde yaşamalıyız. Günümüzde bütün dünya ve bölgemiz son derece tehlikeli bir girişimle karşı karşıya, tek yönlü bir girişim yine gerginlik yaratmaktadır. Filistin insanları yeni zorluklarla karşı karşıyadır. Tek yanlı yaklaşım tabii ki bir çelişkidir. Özgür ülkeler barışı kurmak ve barışı sürdürmek istemektedir. Dolayısıyla bizler Irak'a karşı herhangi bir tek taraflı harekâta karşıyız. Uluslararası taahhütler ve BM kararlarına uymak gerekmektedir.'' 

Hatemi daha sonra başkanlığı Sezer'e devretti. Sezer, Türkiye'nin devraldığı bu önemli sorumluluğu gerektiği biçimde yerine getirebilmek için her türlü çabayı göstereceğini söyledi. Daha sonra Anadolu Ajansı ve TRT dışındaki basına kapalı gerçekleştirilen oturumda bir konuşma yapan Sezer, EİT'in Afganistan'ın yeniden yapılanmasına yönelik çalışmalara somut katkılarda bulunmasını içtenlikle istediklerini söyledi. Son 20 yıl içinde dünyanın küreselleşme sürecinden geçtiğini ve bu olgunun sürekli ivme kazandığını belirten Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İleştişim ve bilişim teknolojilerinde yaşanan baş döndürücü gelişmeler, sermayenin ulusal sınırları aşarak yer değiştirmesi, uluslararası ilişkilerde karşılıklı bağımlılığı ve dayanışmayı zorunlu kılmaktadır. Küreselleşme sürecinin sağladığı olanaklardan etkili biçimde yararlanmak ve bu sürecin olumsuz yönlerinden olabildiğince az etkilenmek için bölgesel ekonomik işbirliği düzenekleri çerçevesinde ilişkilerimizi daha da geliştirmemiz gerektiğine inanıyoruz.'' 
Sezer, örgütün yeni üyeleri arasındaki Afganistan'ın özel bir konumda olduğunu belirterek, Afganistan'da kalıcı bir barışın kurulmasının bölge barışı kadar dünya barışına da önemli katkı sağlayacağını söyledi. Sezer, EİT'in, Afganistan'ın yeniden yapılanmasına yönelik çalışmalara somut katkılarda bulunmasını istedi. Örgütün zengin doğal kaynaklara ve geniş olanaklara sahip olmasına karşın üyelerinin beklentilerini karşılamakta yetersiz kaldığı yolunda eleştiriler yapıldığını anımsatan Sezer, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Bu eleştirilerde haklılık payı bulunduğu yadsınamaz. Etkin ve verimli bir örgüt, üye ülkelerinin gönenç düzeyinin arttırılmasına ve bölgede barış ve istikrara kalıcılık kazandırılmasına olanak verecektir.'' 

Hatemi de, Afganistan'ın yeniden yapılandırılması için oluşturulmasına karar verilen özel fonun da hayata geçirilmesi gerektiğini bildirdi. 

Terorizm konuşuldu 

Bu konuşmalardan sonra toplantıya katılan üye ülkelerin devlet başkanlarına alfabetik sıraya göre söz verildi. İlk sözü alan Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai , Afganistan'ın yeniden yapılandırılmasının bölgedeki barış ve istikrar için çok önemli olduğuna dikkat çekti. Hamid Karzai, EİT ve bölge ülkelerini uyuşturucu belasının önlenmesinde işbirliğine çağırdı. 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev , Azerbaycan'ın son birkaç yıldır ayrılıkçılık ve terorizme karşı bütün olanaklarıyla mücadele verdiğini dile getirdi ve Ermenilerle işbirliğinin ancak Dağlık Karabağ sorununun çözüme kavuşturulmasıyla gerçekleştirilebileceğini söyledi. Aliyev, teröre karşı mücadelenin bütün ülkelerin ortak faaliyetlerini gerektirdiğini vurguladı. 
Pakistan Devlet Başkanı Müşerref, zirvenin modern medeniyetin tarihi bir dönemecinde yapıldığına işaret etti. Terorizmin her türünü kınadıklarını belirten Müşerref, Hindistan ile yaşadıkları gerginliği de anlatarak iki ülke arasında yaşanan gerginliğin çatışmaya dönüşmesi korkusunun yaşandığını ifade etti. Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki şiddeti de kınayan Pervez Müşerref, sözlerini şöyle tamamladı: ''Biz Azeri halkının yanındayız. Aynı şekilde KKTC halkının yanındayız.'' 

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kasım Cömert Tokayev , teşkilatın yeni bir şekilde gelişmesi ve stratejisini gözden geçirmesi gerektiğini söyledi. 
Kırgızistan Cumhurbaşkanı Askar Akayev de, ülkesinin topraklarını antiterör koalisyonuna açtığını bildirdi. 

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahmanov ise üye ülkeler arasındaki ulaştırma, enerji ve elektrik şebekelerinin birleştirilmesi konularındaki işbirliğine işaret etti. 

Özbekistan Meclis Başkanı Erkin Halilov da, toplantının ulaştırma, enerji, ticaret, yatırım ve birçok konudaki işbirliklerine ivme katacağını söyledi. 

 
sayfa başına dön