Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Halklar Savaşa Karşı Duracak

Kenan Ateş

ABD’nin Irak’a saldırmasını önlemek için, 26 Ekim Cumartesi günü dünyanın dört bir yanında eylemler düzenleniyor. En az 10 ülkede gösteri ve yürüyüşler yapılacak. Cumartesi günü ABD başkenti Washington’da Beyaz Saray önünde yapılacak eyleme yüzbinlerin katılması bekleniyor. ABD’nin 35’in üzerinde eyaletindeki yüzlerce şehirden çok sayıda otobüs Washington’a doğru yola çıkacak. Aynı saatlerde bir başka eylem de San Fransisco’da gerçekleştirilecek. 

26 Ekim’de, ABD’nin dışında, Almanya, İtalya, Belçika, Hollanda, Danimarka, İspanya, Hindistan, Güney Kore, Meksika ve Porto Riko’da da savaşa karşı yürüyüş ve gösteriler yapılacak. Japonya’nın 6 büyük şehrinde eylemler yapıldı bile.

Onbinler Beyaz Saray’a yürüyecek

ABD’nin Irak’a askeri müdahale hazırlıklarına karşı en büyük tepki yine ABD’nin içinden geliyor. ANSWER (Yanıt) Koalisyonu adı verilen savaş karşıtı şemsiye örgütü tarafından alınan 26 Ekim kararına, 400’den fazla örgüt ve kuruluş temsilcisi destek veriyor. Koalisyon sözcülerinden eski ABD Başsavcısı Ramsey Clark ve Brian Becker, Washington’daki eyleme yüzbinlerin katılımını beklediklerini açıkladılar. Sözcüler açıklamalarında, 18 Ocak günü yine Beyaz Saray önünde yürüyüş düzenleyeceklerini belirttiler.

Cumartesi yapılacak protesto eyleminin programı da belli oldu. Buna göre, yerel saatle 11.00’de Vietnam Gazileri Savaş Anıtı yanındaki Anayasa Parkı, 21. Cadde ve Anayasa Bulvarı üzerinde toplanılacak. Yürüyüş korteji daha sonra Beyaz Saray’a doğru harekete geçecek. Burada yapılacak konuşmalardan eylem sona erecek.

Akın akın geliyorlar

Her iki eyleme ABD’nin dört bir yanından otobüs, tren, uçak, otomobil ve karavanlarla onbinlerce kişi gelecek. Yürüyüşü destekleyen değişik eyaletlerdeki yüzlerce kuruluş çok sayıda otobüs kiraladı. Alabama’dan Florida’ya, Kansas’tan Teksas’a, Michigan ve Nebraska’dan Ohio ve Oklahoma’ya kadar 30’un üzerinde eyalette bulunan yüzlerce şehirden insanlar başkente akacak. San Fransisco’daki eyleme ise başta California olmak üzere Arizona, Hawaii, Nevada, Oregon gibi eyaletlerin şehirlerinden otobüsler kaldırılacak.

Sendikalar da destekliyor

Irak ve Filistin halkıyla dayanışmanın ifade edileceği eylemleri; ABD’nin tek sendika konfederasyonu olan AFL-CIO da destekliyor. AFL-CIO’nun Albany ve Rochester’daki konseyleri; tek tek bütün Kongre ve Senato üyelerine, Beyaz Saray’a ve bütün sendikalara birer mektup gönderip savaşa karşı çıktıklarını ilan ettiler. Aynı konseyler, işçilere de cumartesi günkü eylemlere katılma çağrısı yaptılar.

Çağrıcılar arasında aralarında Harvard’lı öğretim üyeleri Richard Lewontin ve Richard Levin’in de bulunduğu dünyaca ünlü çok sayıda bilim adamı ve akademisyen ile tanınmış yazar, gazeteci, yönetmen, müzisyen ve sanatçılar da yer alıyor. New York Devlet Üniversitesi Öğretim Üyeleri, imzaladıkları bir dilekçeyi yine başta Beyaz Saray, Kongre, Senato ve sendikalar olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlara gönderdi. Öğretim üyeleri üniversite kampusünün değişik yerlerine yürüyüşe katılma çağrısı yapan ilan ve afişler astılar.

Her yer eylem alanı

26 Ekim’da Avrupa ve Asya’nın çeşitli ülkelerinde de benzer eylemler düzenlenecek. Bu ülkelerden bazıları şunlar:

Almanya:

28-29 Eylül tarihlerinde Kassel’de toplanan savaç karşıtı grupların yaptığı çağrı üzerine Berlin, Hannover, Hamburg, Bonn, Heidelberg ve diğer şehirlerde, ayrıca Amerikan üslerinin bulunduğu yerlerde yürüyüş ve gösteriler tertiplenecek,

İtalya:

Antiemperyalist gruplar; ülkede yaşayan Filistinlilerle birlikte Roma’da bir yürüyüş düzenleyecekler.

Belçika:

Başkent Brüksel’de savaşa karşı bir eylem yapılacak. Avrupa Birliği merkezi önünde de değişik gruplar gösteri yapacaklar. Belçika’daki asıl büyük eylem 10 Kasım’da gerçekleştirilecek. Bu tarihte; ülke çapında mitingler düzenlenecek.

Hollanda:

Amsterdam ve Rotterdam’da toplantı ve gösteriler yapılacak.

Danimarka:

Başkent Kopenhag’da ABD Büyükelçiliği önünde başlayıp parlamento önünde sona erecek bir yürüyüş düzenleniyor. Parlamento önünde ayrıca, aralarında Savage Rose’un da bulunduğu Danimarka’nın ünlü müzik grupları bir konser düzenleyerek savaşa karşı barış şarkıları söyleyecekler.

Hindistan:

Değişik şehirlerde antiemperyalist gruplar yürüyüş ve gösteriler düzenliyor.

Güney Kore:

Kore Gerçek Komisyonu gösteriler düzenliyor.

Meksika:

Başkent Mexico City’de ABD Büyükelçiliği önünde bir eylem yapılacak.

Porto Riko:

ABD Deniz Kuvvetleri’nin Vieques Adası’nı bomba deneme sahası yapmasına karşı çıkan bağımsızlık yanlısı gruplar, San Juan’da bir yürüyüş düzenliyor. Porto Riko, halen ABD sömürgesi.

İspanya:

İspanya’daki eylemler 26 Ekim yerine 27 Ekim Pazar günü yapılacak. Başta başkent Madrid olmak üzere Barcelona, Seville, Oviedo ve öteki şehirlerde yürüyüşler yapılıyor.

İngiltere:

Geçtiğimiz ay sonunda savaşa karşı yarım milyona yakın insanın yürüdüğü İngiltere’de 31 Ekim günü ülkenin her yanında doğrudan eylemler yapılacak. Okullar, işyerleri, yollar, köprüler işgal edilecek; değişik toplantılar, gösteriler, yürüyüşler, işbırakmalar ve değişik türde sokak eylemleri gerçekleştirilecek.

Japonya’da her yıl 21 Ekim’de düzenlenen Ulusal Anti-Savaş günü bu yıl, ABD’ye karşı eylem gününe dönüştürüldü. 21 Ekim günü, ülkenin en büyük şehirlerinden Tokyo, Osaka, Sendai, Hiroşima, Fukuoka ve Okinawa’da gösteriler yapıldı.

Evrensel'den alınmıştır 

 

 
sayfa başına dön