Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

Seçimler ve Sosyalist Sol

Uğur CANKOÇAK

Aslında sosyalist olmadığı halde kimi aydınlar ve medya tarafından sosyalist sol arasında adı geçen İŞÇİ PARTİSİ ve onun başkanı  son seçim çalışmaları sırasında Ulusal Solu  kendilerinin temsil ettiğini iddia ederek Türkiye soluna onarılması çok zor yaralar açtı.

Militarizm,Nasyonal Sosyalizm karışımı ifadelerle  Ulusal Solu tanımlamaya kalktılar.Genel Kurmayın ve Devletin Güvenlik Güçlerinin kendilerini iktidarda görmek istediğini iddia ettiler.

Ulusal sol militarist değildir,Nasyonal Sosyalist hiç değildir.Ulusal solun iktidara gelmesini dünyanın hiçbir Burjuva Devleti istemeyeceği gibi,Türkiye Cumhuriyeti Devleti de Ulusal solun Türkiye'de iktidara gelmesini istemez, elinden geldiği kadar da engel olmaya çalışır.

 

İşçi Partisi ve onun Genel Başkanının abukluklarını düzeltmeye kalkmak sayfalar alır,onun için o işle uğraşmayıp İşçi Partisi Genel Başkanının televizyon ekranında kendisine sorulan barajı aşamazsanız ne yapacaksınız sorusuna verdiği "istifa ederim" sözünü hatırlatmakla yetineceğiz.Ancak adı geçen Genel Başkanın sözünde duracak kadar ahlaklı olmadığını da biliyoruz.

 

İşçi Partisini desteklerini açıklayan ve başında Attila İlhan'ın adı olan listede doktorlar ve  Psikiyartlar da vardı.Onlardan ricam televizyon ekranlarında kendini Atatürk diye takdim eden Genel Başkanlarını acele tedavi etsinler.

 

*******

Parti programlarında kapitalizme karşı olduklarını ve bu nedenle de Avrupa Birliğine karşı olduklarını belirten EMEP'li arkadaşlara da  HADEP'le yaptıkları seçim Bloku'nu alınan sonuçlardan sonra çok dikkatli olarak değerlendirmelerini öneririz.Bir de Sosyalist mücadelenin akılcı ve gerçekçi olması gerektiğini de hatırlatırız.

 

*******

3 Kasım seçimlerinden yenilgiyle çıkıldığı değerlendirmesini yapan ÖDP Genel Başkanı Ufuk URAS istifa ettiğini açıkladı.Bu davranış demokratik teamüllere uygun ve doğru bir davranıştır.Ancak bizce eksiktir.Çünkü ÖDP tek adam sultası ile yönetilen bir parti değil,demokratik kurallara göre yönetilen bir partidir.Yani sorumluluk tek başına sayın URAS'da değil yönetim kurullarının tamamındadır.O nedenle kurulların hepsinin istifa etmesi gerekir.

 ÖDP'ye bir dost uyarısı yapmak isteriz:Parti geçmiş altı yıllık ömrünü gözden geçirmeli,daha kuruluş döneminde yapılan "Sol kitle Partisi" gibi kavramları bırakıp Türkiye gerçeklerine uygun ciddi,demokratik Sosyalist Parti hüviyetini kazanmalı ve önünüzdeki günlerde çalışmalarını bu zemine oturtmalıdır.Bu yapılabilirse gelecekte kimsenin istifa etmesine gerek kalmayacaktır.

 

 
sayfa başına dön