Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Faizsiz kazanca AKP ivmesi

Gülşah KARADAĞ

Faiz nedeniyle finans alanına girmeyen tasarrufçuya ve İslami sermayeye, ''kâr ortaklığına'' katılarak para kazanma fırsatı sunan Özel Finans Kurumları'nın (ÖFK), AKP iktidarıyla birlikte, büyük bir genişleme yaşaması bekleniyor.

AKP lideri Recep Tayyip Erdoğan 'ın, ''Bu faiz dediğimiz olayın altında ezilenler var'' sözleri, İslamda ''haram'' kabul edilen faiz kavramını faaliyetleri dışında tutan ÖFK'lerin yeni döneme nasıl baktığı sorusunu da akla getirdi. Hukuki sorunlarını 56. ve 57. hükümetler döneminde gideren ÖFK'ler ilk defa, prensiplerine yakın bir partinin iktidarda olduğu bir dönemde yasal statülerini kullanma şansını yakaladı.

ÖFK Birliği Başkanı ve Al Baraka Türk Genel Müdürü Osman Akyüz , yeni iktidarla birlikte güven unsurunun sağlanacağını belirterek, ''Sektörde büyük bir genişleme olacak'' dedi. Akyüz, kısa vadede tasarrufçudan toplanan fonlardaki artışın bugünkünden çok daha hızlı olacağını ifade etti. Bu dönemde reel ekonomiye yönelimle birlikte, ÖFK'lerin kâra dönük işlemlerinin artacağını kaydeden Akyüz, yeni hükümete ''Hizmetlerini iyileştirmelerini sağlamaya yönelik'' talepler sunacaklarını ifade etti.

ÖFK'ler krizi atlattı

Mali veriler, ÖFK'lerin kriz dönemini kasım 2000 ile mayıs 2001 arasında yaşayıp atlattığını gösteriyor. Kriz öncesinde 1 milyar 800 milyon doları bulan toplam fon miktarları, bu altı aylık dönemde yarı yarıya azalan ÖFK'lerin bugünkü fon toplamı yeniden 1 milyar 750 milyon dolara çıkmış durumda. ÖFK'lerin tasarrufçu sayısı 250 bini, iş yaptığı firma sayısı ise çoğunluğu KOBİ olmak üzere 30 bini buluyor.

Türkiye'deki 5 ÖFK'nin 31 Ekim itibarıyla topladıkları fon miktarı ise şöyle:

Al Baraka Türk: 456 milyon dolar. Kuveyt Türk: 518 milyon dolar. Asya Finans: 370 milyon dolar. Family Finans: 200 milyon dolar. Anadolu Finans: 204 milyon dolar.

 cumhuriyeten Alınmıştır

 

sayfa başına dön