Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Gökçesu İşçileri İşe Dönüyor

Sendikalaşma mücadelesi verdikleri için işverinin çalıştıkları madeni kapatıp ücretsiz izne çıkarttığı 52 maden işçisinin, 7.5 aydır çadırda sürdükleri direniş amacına ulaştı. Maden ocağı Kasım ayı içinde açılıp faaliyete geçecek. 

Mengen ilçesi Gökçesu beldesinde, sendikalaşma mücadelesi verdikleri için ücretsiz izne çıkarılan 52 maden işçisi, 7.5 aydır çadırda sürdükleri eylemi sona erdirdi.

Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası (Dev.Maden-Sen) Basın Sözcüsü Yılmaz Kızılarslan, eylemlerinin başarıya ulaştığını belirterek, "Geçtiğimiz ay Ankara'ya yaptığımız yürüyüşten sonra, ilgili kurumlar maden ocaklarını kapatan şirketi uyardı. Şirket de maden ocaklarını bu ay içinde açma kararı aldı. Bunun üzerine eyleme son verme kararı aldık" dedi.

Karardan sonra, işçiler, eylem çadırını sökerek yatak, battaniye ve yorganlarını evlerine taşıdı.

"İşveren ders çıkarsın"

Dev.Maden-Sen, konuyla ilgili bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, sendikanın işverenin tutumunu izlemeyi sürdüreceği vurgulandı:

"İşyerimiz Tuzlukaya linyit ocağıdır ve hazırlık sürecini hepimiz dikkatle izliyoruz. Üretime geçildiği anda yasal iş hakkımızın bize verileceğini ve mağduriyetimizin de son bulacağını biliyoruz. Aksi bir tutum, işverenin bugüne kadar yaşanılanlardan, yasadışı uygulamaları nedeniyle kendi başına açtığı bir sürü dertten ders çıkarmadığını gösterir. Burada kendisine böyle bir yönelim içinde olmamasını son kez tavsiye ediyoruz" denildi.

İşçilerin eylemi

Kuzey Anadolu Madencilik Anonim Şirketi'ne (A.Ş) ait Tuzlukaya Linyit Ocağı'nda Türkiye Devrimci Maden Arama ve İşletme İşçileri Sendikası'na (Dev.Maden-Sen) üye olduktan sonra ücretsiz izne çıkarılan 52 maden işçisi, işvereni protesto etmek için 4 Nisan'da maden ocaklarının bulunduğu bölgede çadır kurdu.

Maden işçileri, geçtiğimiz ay Ankara'ya yürüyerek Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın önünde açıklama yaparak, işverenden şikayetçi oldu.

Türkiye Kömür İşletmeleri'nin maden ocaklarının çalıştırılması için Kuzey Anadolu Madencilik A.Ş'ye talimat vermesi üzerine maden işçileri çadırda sürdürdükleri eylemi sona erdirme kararı aldı.

sayfa başına dön