Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


Çiçek: Feminizm Sapıklık, Flört Fahişeliktir

Yeni Adalet Bakanı Cemil Çiçek, 1987-1991 yıllarında 2. Özal ve Akbulut hükümetlerinde Devlet Bakanlığı yaptı. Kadınlar, Aileden Sorumlu Devlet Bakanıken Çiçek'i düdükle protesto ettiler, hatta "boşanma" eylemi yaptılar.

29.12.1989'da Başbakanlığa bağlı olarak kurulan Aile Araştırma Kurumu, "kadının çalışmasıyla birlikte yapısı bozulan" Müslüman - Türk ailesini güçlendirmek için, çeşitli çalışmalar yapmış, Cemil Çiçek de bu çalışmalara destek vermişti.

Aile Araştırma Kurumu'nun "geçmişimizden örnek alalım" diye bastırdığı, kadınların açık açık ikinci cins ilan edildiği kitaplara önsöz yazmış, çok sayıda din adamının da katıldığı Aralık 1990'da düzenlenen Aile Şurası'nda oturum başkanlığı yapmıştı.

Kadınlar boşandılar

Aile Araştırma Kurumu bu politikalarıyla, o yıllarda kadınlara boşanma eylemi yaptıracak kadar tepki çekmişti. Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ise, bu kurumla ortak işler yapıyordu.

Cemil Çiçek'in bu kurumla yakınlığının yanı sıra kadınlar açısından en önemli icraatı Kasım 1990'da söylediği sözler oldu.

Çiçek'ten flört ve feminizm tanımları

Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Cemil Çiçek "Flört fuhuştur" ve "feminizm sapıklıktır" dedi. Bu sözler, yanlışlıkla edilmiş, ağızdan kaçmış sözler değildi. Gençlik, aile; kadınlar gibi konularla ilgili sorulmuş sorulara verdiği yanıtlardı.

Galatasaray'da düdük

Kadınlar bakanın bu sözlerini düdük çalarak protesto ettiler. İstanbul Galatasaray'da yapılan "düdük eylemi"ne polis müdahale etti; 5 kadın dövüldü, 11 kadın gözaltına alındı.

O yılların tepki çeken bakanı, şimdi Adalet Bakanı oldu. Yine kadınları son derece ilgilendiren bir bakanlığın başında. İcraatları "Müslüman-Türk ailesini korumak ve güçlendirmek" amacını mı taşıyacak, yoksa kadınlardan yana mı olacak?

 
sayfa başına dön