Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 
 

Sivil Toplum Kuruluyor 

Işık KANSU

Herkesin ağzında bir ''sivil toplum'' sözü. Sivil toplum oldu muyduk, her şey düzelecek, başımız göğe erecek...

Dünyaca ünlü para spekülatörü George Soros 'un da bir ''sivil toplum'' örgütü var: Soros Açık Toplum Vakfı. Vakfa bağlı olarak Türkiye'de de kendi ifadeleriyle ''mütevazı'' bir irtibat bürosu kurulmuş: Açık Toplum Enstitüsü.

Soros Vakfı, Türkiye'deki bu ''sivil toplum'' kuruluşuna geçen yıl 1 milyon 73 bin dolar (bugünkü kurla yaklaşık 1 trilyon 750 milyar Türk Lirası) gibi çok ''mütevazı'' bir para fonlamış.

Soros Vakfı'nın verilerinden öğreniyoruz ki, Türkiye'deki ''Açık Toplum Enstitüsü'' şu 5 amaç için çalışıyor: Siyasi reform ve AB, medya, cinsiyet, bölgesel eşitsizlikler ve sivil toplum. Siyasi reform alanında Soros Vakfı, Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı'nın (TESEV) ''kurumsal kalkınmasını'' desteklemiş ve TESEV de Türkiye'nin AB'ye katılımını içeren konulara odaklanmış. Medya alanında ise ''kamuya açık radyo ve on-line medya gözlemci kuruluşları gibi alternatif medya projeleri güçlendirmek için'' faaliyet başlatılmış. Ayrıca, ''ihmal edilen kadın gruplarının güçlendirilmesi ve kadına yönelik şiddeti azaltmak için pratik önlemler geliştirmek için'' de çalışmalar yapılmış. Soros Vakfı'nın Türkiye temsilciliği niteliğindeki ve direktörlüğünü Hakan Altınay 'ın yaptığı Açık Toplum Enstitüsü'nün yönetimi de şu isimlerden oluşuyor: Can Paker (Türk Henkel Genel Müdürü, TESEV Başkanı, TÜSİAD Haysiyet Divanı üyesi, Robert Kolej Mütevelli Heyeti üyesi), Nebahat Akkoç (Diyarbakır'da kurulu Kadın Araştırmaları Merkezi Vakfı yöneticisi), Şahin Alpay (Zaman gazetesi yazarı), Murat Belge (Birikim dergisi kurucusu, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi, Radikal gazetesi yazarı), Üstün Ergüder (eski Boğaziçi Üniversitesi Rektörü, Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi Direktörü), Osman Kavala (Kavala Grubu'nun sahibi), Ömer Madra (Açık Radyo'nun kurucularından, İstanbul Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi), Nadire Mater (Bağımsız İletişim Ağı'nın yönetmenlerinden, yazdığı ''Memed'in Kitabı'' karşılığında John D. ve Catherine Mac Arthur Vakfı'ndan para alması nedeniyle tartışma konusu edilen gazeteci), Oğuz Özerden (Bilgi Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı).

Sıkın dişinizi, az kaldı, Soros sayesinde açık topluma kavuşacağız

 
sayfa başına dön