Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

"İsrail İşgal Ettiği Topraklardan Çekilsin"

 

 İHD, Filistin Halkıyla Dayanışma Günü'nde, Filistin devletinin meşruiyetinin tartışılamayacağını belirtti. Filistin Yürütme Kurulu Üyesi Berguti'nin İsrail'de yargılanmasının hukuka aykırılığını vurgulayan İHD, barış ve dostluk çağrısı yaptı.

29 Kasım Filistin Halkıyla Dayanışma Günü'nde İnsan Hakları Derneği (İHD), "İsrail'in işgal ettiği topraklardan çekilmesini" ve "bütün silahlı güçlerin barışa bir şans tanımasını" istedi.

İHD Genel Merkezi'nin açıklamasında, "Filistin halkı, kendi geleceğini belirlemiş ve devletini kurmuştur. Bu durumun meşruiyeti tartışmasızdır. Dolayısıyla, sorunun barışçıl yollarla çözümü mümkün ve olanaklı hale gelmiştir" denildi.

İsrail'de tutuklu Filistinli siyasetçi

Filistin Yürütme Meclisi Üyesi Marwan El Berguti'nin İsrail'de tutuklu bulunduğu ve İsrail mahkemelerinde yargılandığını hatırlatan İHD, bu durumu "kabul edilemez" ve "insancıl hukuka aykırı" olarak nitelendirdi. Açıklamada, İsrail'in tutukladığı çocuk, kadın ve meslek sahibi binlerce Filistinlinin durumuna da dikkat çekildi:

"İsrail'in tutukladığı çocuk, kadın ve meslek sahibi binlerce Filistinli, İsrail hapishanelerinde ağır şartlar altında tutulmaktadır. Bunların arasında kaçırılarak tutuklanan Filistin yürütme meclisi üyesi Marwan El Berguti de bulunmaktadır. El Berguti'nin yargılaması İsrail'de yapılmaktadır. Bu durum kabul edilemez ve insancıl hukuka aykırı bir uygulamadır."

Sivil halk zarar görüyor

İki ülke arasındaki çatışmalarda en çok sivil halkın zarar gördüğünü belirten İHD, bütün silahlı güçlerin barışa bir şans vermesini istedi:

"Gerek Filistinli, gerekse İsrailli sivil nüfusun, kadınların, çocukların bu savaştan ve çatışma ortamından zarar görmelerini ve yaşamlarını yitirmelerini derin bir üzüntü ile izliyoruz. Bütün silahlı güçlerin barışa bir şans tanımalarını istiyoruz. Silahlarını sivillere yöneltmemelerini istiyoruz."

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ

 
sayfa başına dön