Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


IMF Maratonu Başladı


Doğan KESKİN

IMF Türkiye Masası Şefi Kahkonen, dördüncü gözden geçirme çerçevesindeki çalışmalarına, bugün başladı. Görüşmelerin ocak sonuna dek tamamlanarak, 1.6 milyar dolarlık kredi diliminin verilmesi öngörülüyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye Masası Şefi Juha Kahkonen başkanlığındaki heyet, IMF destekli ekonomik program kapsamında dördüncü gözden geçirme çalışmaları için Türkiye’de. Gözden geçirme çalışmalarının ocak sonuna kadar tamamlanması beklenerek, kredi diliminin onayı bekleniyor.
      Ankara’daki görüşmeler Hazine Müsteşarlığı, Maliye Bakanlığı, DPT, Merkez Bankası, BDDK, Kamu Bankaları ve Özelleştirme İdaresi gibi kurumlarda yürütülecek.
       Noel tatiline kadar Türkiye’de kalacak olan Kahkonen başkanlığındaki heyet ile enflasyon, büyüme ve faiz dışı fazla konuları üzerinde görüşülecek.
       Görüşmelerde, 2002 yılı bütçe ve makro ekonomik hedeflerinin gerçekleşmeleri de gözönünde bulundurularak, 2003 yılı geçici bütçesi, 2003 yılı enflasyonu, büyüme rakamı ile faiz dışı fazla rakamları belirlenmeye çalışılacak.
       2003 yılı kamu toplu iş sözleşme görüşmeleri, çalışanların ücret artışlarında temel alınacak enflasyon endekslemesi konuları da diğer çalışma alanlarını oluşturuyor.
       Bu arada, enflasyonun tek haneli rakamlara indiği bir dönemde yapılmasının daha doğru olacağını işaret eden yetkililer, bu nedenle, enflasyon hedeflemesine 2003 yılında geçilmesinin imkansız olduğunu ifade ediyorlar.
       Dördüncü gözden geçirme çerçevesinde, kamu iktisadi teşebbüslerindeki (KİT) atıl istihdamın azaltılması, Tekel’in özelleştirme planlarının hazırlanması, vergi reform tasarısı ve İcra İflas Kanunu’nun değiştirilmesi gibi kriterler bulunuyor.
       
OCAK AYINDA TAMAMLANACAK
       Gözden geçirme çalışmalarının, ocak ayı başında yeniden Türkiye’ye gelecek olan IMF teknik heyetiyle yapılacak çalışmalar sonucu tamamlanması ve makro ekonomik hedeflerin değişmesi nedeniyle yeniden gözden geçirilecek olan Niyet Mektubu’nun da Ocak ayı içinde IMF İcra Direktörleri’ne sunulması bekleniyor.
       Ekonomi yetkilileri, dördüncü gözden geçirme de önemli bir yol alındığını belirterek, bunun beşinci gözden geçirme ile birleştirilmesinin fizıbıl olmadığını, beşinci gözden geçirmenin, yeni ekonomik programın uygulamalarını da görmek açısından daha sonra yapılmasının uygun olduğunu vurguluyorlar.
       Dördüncü gözden geçirmenin, ocak ayı içinde tamamlanması ve IMF yönetimi tarafından da onaylanması halinde, yaklaşık 1.6 milyar dolarlık kredi diliminin IMF tarafından serbest bırakılması bekleniyor. 2003’te, IMF’den, toplam 2.7 milyar dolar kredi dilimi çekilebilecek.

Ekohaberden alınmıştır.

 
sayfa başına dön