Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


Yayın Yönetmeni'nden                                

“Politikacı ve Aydınlar arasında bağımsızlığı modası geçmiş boş bir milli gurur sayanların gün geçtikçe artması... mütareke yıllarındaki teslimiyetçi havayı hatırlatmaktadır.”

M.A.AYBAR 1949

Bilindiği gibi, ABD ile ikili anlaşmaların birincisi 1947 de imzalanmıştı.Mehmet Ali Aybar 1949’ da “bağımsızlığın” bir takım aydınlar arasında modası geçmiş “bir milli gurur” haline geldiğini söylüyor.Demek ki hemen iki yılda, aydınlarımız ( ! ) saf değiştirmişler; Mütareke yıllarının teslimiyetçi havasını girmişler. Yani henüz 26 yıl önce emperyalizme karşı verdikleri savaşı büyük bir zaferle noktalayıp,Türkiye Cumhuriyetini kuran toplumun aydınları her şeyi unutup büyük devletlere sığınmayı tercih eder hale gelmişler.

 

Bir de bugünleri düşünün: yani 2002’nin son günlerini.  “Bağımsızlık”  kavramını dile getirmek artık suç sayılıyor. Öyle ki Küreselleşmenin ABD’ li Avrupalı teorisyenleri,  politikacıları, ekonomistleri bizimkilerin eline su bile dökemezler. ABD Devlet olarak gittikçe güçlenerek devam ediyor , Almanya, İngiltere , Fransa ve diğer Avrupa Ülkeleri Ulus-Devletleri sapasağlam dururken bizim Türkiye Cumhuriyetimiz aydınlarımızın ( ! ) gözüne batıyor. Derhal yıkılması gerektiği konusunda her gün TV’lerde gazete ve dergilerde ahkam kestikleri yetmezmiş gibi, katıldıkları her toplantıda nutuklar çekiyorlar.

  Özellikle de 1980 öncesinde “devrimci” ya da “sosyalist” mücadele içinde bulunmuş olanların tavırları çok ilginç.Bir yandan “Irakta Savaşa Hayır” diye kampanyalar açıyorlar, bir yandan da Türkiye’nin AB devletinin bir eyaleti olmasını istiyorlar.Ve bu davranışlarını hiç de çelişkili bulmuyorlar.

  Yani sen bir yandan, Kapitalizmin yeni ve vahşi saldırısı diye tanımlanan Küreselleşmenin bölgesel birimi olan AB’ye hem de Türkiye Cumhuriyetini yıkarak, AB’nin eyalete olarak katılmayın mücadelesini vereceksin,öte yandan da Küreselleşmenin Irak’a silahlı saldırısına karşı çıkacaksın!.. Olacak şey mi?

 Aydın geçinenler demek ki 1949 yılından da geriye düşmüşler.Teslimiyetçiliklerini tarife imkan yok.

 Bu zavallılarla  mücadele etmek, bunları teşhir etmek ve  emekçi halkımıza olan biteni anlatmak gerekli.Hem de hiç zaman kaybetmeden.

 

 

 
sayfa başına dön