Emekçılerın 
Kurtuluşu
Kendı
Eserlerı
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

   

30 Milyar Zarara 20 Milyar Borç

 
ABD'ye sunulacak Irak faturasında, Türkiye'nin gelecek yıl en az 10 milyar dolar gelir beklediği turizmdeki savaş kaybının 6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

Hazine:Toplam fatura 30 milyar dolar, turizminki 6 milyar dolar
Irak'a askeri harekát için ABD'nin Ankara'dan istek listesinin ele alınacağı MGK toplantısı arefesinde, Türk ekonomisinin uğrayacağı savaş zararının karşılanması için 28 milyar dolarlık pazarlık başladı. ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Marc Grossman ile Hazine Bakan Yardımcısı John Taylor dün gece yarısı Ankara'ya ulaştı. ABD heyetinin bugün Hazine'den sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan ve ekonomi kurmayları ile buluşması bekleniyor. Hürriyet'e bilgi veren bir hükümet yetkilisi, ABD'ye iletilen rakamda askeri amaçlı harcamaların neden dışarıda tutulduğuna ilişkin bir soruya, ‘‘Çünkü şu sırada, bizim doğrudan savaşa girecekmişiz gibi bir durumumuz söz konusu değil’’ yanıtını vermekle yetindi. Aynı yetkili, Irak faturasına, kriz nedeniyle uğranacak faiz ve kur zararı ile ekonomik büyüme kaybının da eklenmesi gerektiğini vurguladı.


ABD'ye sunulacak Irak faturası şu kalemlerden oluşuyor:

TİCARET 14 MİLYAR

Savaş halinde Türkiye'nin sadece Irak'a değil, diğer bölge ülkelerine de ihracatı kesilecek. Sınır ticareti duracak. Dış ticaretteki zararımız 14 milyar doları bulacak.

TURİZM 6 MİLYAR

Türkiye'nin gelecek yıl en az 10 milyar dolar gelir beklediği turizmdeki savaş kaybının 6 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.

TAŞIMA 5 MİLYAR

Türk taşıma şirketleri ile transit taşımacılık açısından toplam ekonomik zararın da 5 milyar dolara çıkabileceği belirtiliyor.

İNŞAAT 3 MİLYAR

Irak krizinden etkilenen bölge ekonomilerinde Türk müteahhitlerinin uğrayacağı proje kaybının 3 milyar dolara yaklaşacağı hesaba katılıyor.

 

Ekohaber’ den alınmıştır.
 
sayfa başına dön