Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

 

 SAVAŞ’ A HAYIR

 Savaş Hakkında Vekilin de Bilgisi Yok...

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Muş Milletvekili Mehmet Şerif Ertuğrul, "savaşa kesinlikle karşı olduklarını" söyledi.

Savaş konusunda milletvekillerinin bilgilendirilmediğini belirten Ertuğrul, dün (Perşembe) kamuoyuna sundukları savaş karşıtı bildirinin "Türkiye'nin kararında etkili olmasını beklediklerini" belirtti.

Muş milletvekili Ertuğrul, "devletin köylerini yaktığını" da anlatarak, "Türkiye sosyal devlet olmanın gereğini yapmalı, boşaltılan köylerdeki insanlara yardımcı olmalı" dedi.

24 milletvekilinden oluşan TBBM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu dün bir bildiri yayınlamış, milletvekilleri savaşa karşı olduklarını ve Türkiye'nin savaşta taraf olmaması gerektiğini açıklamışlardı.

Ertuğrul, Bianet'in sorularını yanıtladı:

Savaş hazırlıkları konusunda milletvekilleri bilgi edinebiliyor mu?

Hayır bir bilgimiz yok.

Milletvekillerine olası bir savaş konusunda neden bilgilendirme yapılmadığı hakkında bir bilginiz var mı?

Belki zamanı gelmedi, gerek duyulmadı. Onu bilemiyorum. Zaten meclisin gündemine geldiği zaman bütün milletvekilleri bir şekilde bilgilendirilir.

Bundan sonra ne yapacaksınız?

Ben savaşa karşıyım. Parti olarak da karşıyız ama sonucun ne olacağı hususu hakkında bir şey diyemiyorum. Bizim komisyon olarak çalışmamız sürecek. Ama savaş kapıda. ABD'nin savaştan vazgeçebileceğini sanmıyorum. Zaten Türkiye'nin doğrudan savaşa katılması da söz konusu değil.

Meclisin iradesine rağmen bir savaş kararı alınırsa ne yapacaksınız?

Meclisin iradesine rağmen savaş kararı çıkması mümkün değildir. Meclis kararı olmadan Türkiye böyle bir savaşın içinde olmaz.

Milletvekilleri ile liderleri arasında bu konuda bir fikir ayrılığı var mı?

Zannetmiyorum. Öylesi ciddi bir ayrılık yok. Mesela partimin yetkili kurumlarının alacağı karara ne yönde olursa olsun katılırım.

Bir milletvekili olarak Türkiye'nin alabileceği tavır hakkındaki öngörünüz nedir?

Savaş isteyen bir Allah'ın kulu olmaz. Bizim temel ilkemiz yurtta sulh, cihanda sulhtur. Türkiye'nin de böyle bir macera peşinde olduğu zannedilmesin. Türkiye'nin de böyle bir anlayışı yok.

Güneydoğu'da, Körfez'de askeri hareketlenmeler olduğu yönünde yayımlanmış haberler var. Söylediklerinizle yaşananlar arasındaki çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz?

Bunlar önlem olarak düşünülmüş olabilir. Savaşa girmeseniz de sınırlarınızda savaş olacak. Bu da o bağlamda düşünülmüş olabilir.

Savaşa karşı kamuoyuna sunduğunuz bildirinin Türkiye'nin savaşa katılıp katılmaması konusundaki kararlarda dikkate alınacağını düşünüyor musunuz?

Bildirimizin ciddiye alınacağına bütün kalbimle inanıyorum. Bildiri çok da destek gördü.

Sizin "köyümüzü devlet yaktı" şeklinde yaptığınız bir açıklamanız olmuştu. Açıklık getirebilir misiniz?

O haberleri biraz da çarpıtmışlar. Aslında ben onlara köyün yakıldığını bir sohbet esnasında söylemiştim. Ama ben "devletimiz gelinen noktada sosyal devlet olmanın gereğini yapmalıdır" demiştim. Doğrudur o köyler devlet tarafından güvenlik nedeniyle boşaltıldı, yakıldı yıkıldı. Ama ben derim ki; devlet mutlaka sosyal devlet olmanın gereğini yapmalıdır. Yani ben sizi kaderinize terk ettim derse bu doğru olmaz. Hala bu insanlar şehir varoşlarında yaşıyorlar. İşsiz güçsüz dolaşıyorlar. Bunlar bir şekilde topraklarından meralarından istifade edebilmeli.

 

BURSA BAROSU DA   
SAVAŞA KARŞI

Bursa Barosu, "Savaşa katılmaya karar verenler, tarih ve ulusal vicdan karşısında bunun sorumluluğunu taşıyacaklardır" diyerek, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hükümetini savaşa karşı tutum almaya çağırdı..


Bursa Barosu yaptığı basın açıklamasında, "Ülkemizin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve yandaşı diğer süper güçlerin Ortadoğu petrollerini paylaşmaları; dünya silah tüccarlarına iş ve kar yaratmak amacıyla planlanan olası Irak savaşına girmesine karşıyız" denildi.

Açıklamayı okuyan Baro Başkanı Asude Şenol, "Irak'ta hazırlanan savaş senaryolarında hiçbir vatandaşımızın hiçbir şekilde rolü olmamalı ve hiçbir vatandaşımızın kanı dökülmemeli. Ulusal bağımsızlık ve onur için verilenler dışındaki her savaş cinayettir. Siyasi iktidarı, yurtta barış, dünyada barış ilkesine uygun davranmaya çağırıyoruz" dedi.

Bianet’ ten alınmıştır.

 
sayfa başına dön