Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


ABD BÜYÜK ELÇİSİ NE DİYOR ?

Erendüz ATASÜ

2 Ocak 2003 günü yayımlanan TRT haber bültenlerinden ve 3 Ocak 2003 tarihli Cumhuriyet gazetesinden (s.11, başlık: Türkiye artık karar vermeli) öğrenildiği üzere, ABD büyükelçisi Pearson 2 Ocak günü TOBB başkanı ve yönetim kurulu ile bir buçuk saat süren bir toplantı yapmış ve Irak Savaşı meselesini görüşmüştür. Gazete haberinin bildirdiğine göre (TRT haberleri bu konuda sessiz kaldı) Pearson, savaşa girilmesi koşuluyla, özel sektöre vaadlerde bulunmuştur.

Bir ülkenin savaşa girip girmeyeceğinin yabancı bir büyük elçi ile o ülkenin iş adamları arasında karara bağlanmasının diplomasi tarihinde (veya savaş tarihinde) bir örneği var mıdır, bilmiyorum. Ama, sıra AB'ye koşulsuz teslim olmaya gelince, sivil toplum adına Biz bu ülkenin yüzde yetmiş beşini temsil ediyoruz  iddiasıyla fetva veren iş veren kuruluşlarının savaş konusunda sessiz kaldıklarını biliyorum.

Gerçi -gene Cumhuriyet gazetesinin haberine göre- TOBB başkanı, büyükelçiye, Bölgede sıcak savaş istemedikleri mesajını verdiklerini basına söylemiştir.Öyleyse, bu elbette sevindiricidir.

Ancak işveren çevreleri samimi iseler, daha açık bir tavır almaları beklenmez mi?

Acaba Barış Girişimi, işveren çevrelerini çocuklarımızın hayatı üstünden yapılacak hiçbir pazarlığa yanaşmama konusunda uyaramaz mı? Onları, tavırlarını yoruma açık, örtük mesajlarla değil, açıkça ortaya koymaya çağıramaz mı?

                                   

 


 
sayfa başına dön