...

......

Ana Sayfa

Arşiv Katkıda Bulunanlar Yararlı Linkler E-Mail
..

 Faşizm İnsanlık Suçudur

Uğur CANKOÇAK

Sovyet ordularının Berlin'i ve Dünya'yı faşizmden kurtarışlarının resmidir.
 

Dünyamız 1930'lu yıllarda faşizm belasının acılarını çekti ve faşizmi yenerek uluslararası Nurinberg Mahkemesi kararıyla faşizmin insanlık suçu olduğunu karara bağladı. 1939'dan 1945'e kadar dünyanın hemen bütün ülkelerinin insanları faşizme karşı savaştılar. Resmi kayıtlara göre 6 yıl içerisinde 60 milyon insan öldü. Bunun yarısı yani 30 milyonu Sovyet yurttaşıydı. Bütün dünya tarihçileri faşizme karşı kazanılan zaferde Sovyet yurttaşlarının payını teslim ediyor.

Sovyetler Birliği'nde uygulanan rejimin Marks'ın öngördüğü düzen olup olmadığı elbette tartışılır, tartışılmalıdır da. Ancak Sovyetler Birliği yöneticileri, komutanları, ordusu ve sivil halkıyla faşizmin ilerlemesini önce durdurmuş sonra da dünya sahnesinden silmiştir. Bu gerçeği de mutlaka kabul etmek ve 1 Eylül 2001'de bu zaferi saygıyla anmak gerekir.

Bu muhteşem zafere rağmen faşizm maalesef dünyanın birçok ülkesinde yeniden hortlamış ve birçok ülkesinde de hortlamaya hazırlanmaktadır. Türkiye'miz bu tehdit altındadır. 1 Eylül Dünya Barış Günü'nü kutlarken FAŞİZMİN İNSANLIK SUÇU olduğunu hiç akıldan çıkarmadan uyanık olmak bütün yurtseverlerin görevidir.