Emekçılerın 
Kurtuluşu
Kendı
Eserlerı
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

   

POSTADAN

  Bu gün (22.01.03 çarsamba) Versaille sarayinda tarihi bir gün yasandi.

Dumani üstünde olan bu tarihi gelisme hem AB iç olusumu, hem AB-ABD iliskileri ve hem de ABD'nin Irak'a yönelik savas istemleri  karsisinda Alman-Fransiz ortak tuttumu açilarindan çok önem tasiyor.  Bütun bir gun süren  devami yarin Berlin'de izlenecek bu etkinlikten  3-4 satirlik bir önbilgi aktarmak istedim. Belki daha sonra ayrintilarim. 

Almanya ve Fransa arasinda 1963 yilinda imzalanan Elysée dostluk anlasmasinin 40. Yilldönümü nedeniyle iki ülke parlamentolari ortak bir oturum yaptilar. Iki ülkedene 900 milletvekilinin hazir bulundugu oturumi iki parlamentonun  baskanlari birlikte yönettiler. Toplantida Schöneder ile chiraque birer konusma yaptilar.

Parlamentolarin bu olaganüstü toplantisi öncesinde, gün ortak bir kabine toplantisi ile basladi.

Bütun gün boyunca bir süredir alçak sesle telaffuz edilmekte olan AB içinde bir Franko -Alman Federasyonu politikasi kamuoyu önunde, oldukça çarpici ve cüretkar önermeleri (= dilek, niyet, proje yab da taahhüt) de içeren biçimde yüksek sesle ve resmen telaffuz edilmis oldu. Bu çerçevede Schöneder iki
ülke yurttaslarinin çifte yurttaslik sahibi olmalidirlar, dedi.


Bu federasyonun AB’nin gelecegi açisindan önemine isaret edildi. Kopenhag’da gerceklestirilen genislemeden sonra, simdi yeniden bir derinlesme veörgütlenme asamasinin gerçeklestirilmesinin gerektigi söylendi.


Konusmalarda iki lider de Irak sorununda savasci yaklasim yerine barisci yollari benimsediklerini söylediler. Fransa Cumhurbaskani,  tek yasalligin BM Güvenlik Konseyi oldugunu, Fransa’ni orada baristan yana bir tutum içinde olacagini vurguladi. Bilindigi gibi Fransa Güvenlik Konseyi’nin veto
yetkisine sahip bes uyesinden biri olmasinin yani sira Ocak ayi basindan itibaren de Konseyin Donem Baskanliginda bulunmaktadir .


Herkese Selam

Enis COSKUN

 
sayfa başına dön