Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


Yayın Yönetmeni'nden                                

Birileri bizleri işletiyor.

 Birileri değil,ılımlı islam bizi işletiyor.

Bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’ de de barış yanlıları savaşa karşı eylemler düzenliyor.Bu eylemlerden birisi de Barış Girişiminin düzenlediği 100’ ler meclisi toplantısıydı.20 meslek grubundan 100’er kişinin katıldığı toplantıya,yurt dışından da konuklar gelmişti.Meslek gruplarından birer kişi,söz alarak niçin savaşa karşı olduklarını belirttiler.Yabancı konuklarda söz alarak,savaşa hayır dediler.Coşkulu geçen toplantının sonunda bir ortak bildiri metni ortaya çıktı.Ayakta alkışlarla kabul edilen savaş karşıtı bildirinin bir heyet tarafından konuklarla birlikte Ankara’ ya götürülüp hükümete verilmesi kararlaştırıldı.

 Heyet,yabancı konuklarla birlikte Ankara’ya gitti.

 Hükümet adına Başbakan Yardımcısı Ertuğrul Yalçınbayır konuklarla birlikte heyeti kabul etti.Bildiri kendisine sunuldu.Heyettekiler ve konuklar kısa birer konuşmayla niçin savaşın olmaması gerektiğini anlattılar.Ankara savaşın kuzey cephesi değil barışın başkenti olsun dediler.

 İşte bundan sonrası tam anlamıyla trajikomik.Başbakan Yardımcısı ABD’ ye sert çıktı: “Teslim olmuş bir Irak var.Siz neyin savaşını yapıyorsunuz? Çıkarınız ne? Gücünüzle her şeyi elde etmeye çalışıyorsunuz” dedikten sonra Irak’ taki çocukların ABD’ de deki çocuklar kadar  yaşam hakkına sahip olduklarına dikkat çekerek “Amerikalılar bir askeri öldüğünde nasıl isyan ediyorlarsa, bizlerin de diğerlerinin de isyan etme hakları var.Önümüzdeki iki hafta çok önemli.Kararı verirken insan olduğumuzu,çocuklarımız olduğunu,Irak’ lıların da insan olduğunu unutmayacağız.”dedi.

Televizyonda izledik Başbakan Yardımcısının bu konuşması heyetteki konukları öylesine etkiledi ki alkışlamaya başladılar.Heyettekiler de konuklara ayıp olmasın diye olacak onlar da alkışa katıldılar.Bazılarının gözleri yaşardı.Heyettekiler ve konuklar görevlerini başarmanın sevinci ve mutluluğu içindeydiler.

Bütün bunlar olurken aynı saatlerde Başbakan Abdullah Gül “ABD ile esnek bir metod üzerinde anlaştıklarını açıklıyor ve Türkiye’ nin zararının ne kadar olacağının bilinemeyeceğini söyleyerek gayet esnek olacak.Zararımız ne ise ona göre hareket edeceğiz.Yükü biz çekelim,zararı yanımıza kalsın,birinci savaşta böyle olmuştur.Türkiye zararı çekmiştir.Başka ülkelerin zararları karşılanırken Türkiye’nin zararı karşılanmamıştır.” Diyordu.

 Bu haberlerin çıktığı gazetelerde TC. Genel Kurmayı ile ABD Genel Kurmayı arasında yapılan bir çalışma sonucu,yedi seçenekli bir planın TC. Hükümetine sunulduğu,birinci seçeneğin 80 bin Amerikan askerinin Türkiye’ ye konuşlandırılacağı ve Irak’ a buradan saldırılacağı yazıldığı açıklanıyordu.

 Yine aynı günlü gazetelerde 3 milyarlık sopa başlığı altında ırak’ ta destek isteyen ABD’ den uyarı gibi anımsatma: 5 Şubatta borç ödemeniz var.Haberi yer alıyordu.

 

Ilımlı islamın her zaman takiye yaptığı bilinen bir şeydi ama işletme yetenekleri yeni ortaya çıkıyor.  

 

 
sayfa başına dön