Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

 

BİR GARİP SAVAŞA SÜRÜKLENİRKEN

Ergin YILDIZOĞLU 

Bush yönetimine göre Saddam dünya barışına bir tehdit oluşturuyor. Ama aynı Bush yönetimi; Saddam'ı devirmek, Batı ittifakının, Avrupa Birliği, BM ve hatta NATO gibi en temel örgütlerini yıkmayı, uluslararası sistemi, 19. yüzyılın başına, güçler dengesi ortamına döndürmeye de hazır. Bu yüzümüze sırıtan garipliklerden yalnızca biri. İşte bir gariplik daha: Bir taraftan, ABD Savunma Bakanı Rumsfeld

, Irak savaşının en fazla birkaç hafta içinde sonuçlanacağını iddia ediyor. Diğer taraftan, Birleşmiş Milletler'in basına sızan savaş sonrası duruma ilişkin gizli raporu 600.000 ila 900.000 göçmen olasılığından söz ediyor (www.casi.org.uk/info/undocs/war021210.html). Birkaç haftada bitecek yoğunlaştırılmış bir savaş nasıl bu kadar çok göçmen üretebilir?

Guernica

The New York Times 'a göre, ABD savaşın ilk gününde binlerce uçakla havadan saldırarak Irak'ı yangın yerine çevirecek, Irak ordusunun direnme gücünü kıracakmış. Moral bozmak için büyük çaplı hava saldırılarıyla sivil nüfusu vurmak yeni bir yöntem değil. II. Dünya Savaşı'nda da Müttefikler hiçbir askeri, stratejik önemi olmayan Dresden 'i dümdüz etmişlerdi. Ama daha çarpıcı bir örnek daha var. Bu da, yaklaşık 5000 nüfuslu, askeri açıdan anlamsız bir Bask kasabası olan Guernica 'nın 1937 yılında, Naziler tarafından dümdüz edilene kadar bombalanması olayıdır. Bu anlamsız vahşet, daha sonra Picasso 'nun bir tablosuyla insanlığın ortak hafızasına, güçlü bir savaş karşıtı imaj olarak kazınmıştı. BM raporu, ölü ve ağır yaralı sayısının 100.000'e, çeşitli derecede yaralıların da 400.000'e ulaşacağını hesaplamış. Bir yeni Guernica da Irak'ta yaşanabilir?

 

BM Güvenlik Konseyi salonunun girişinde, üzerine Guernica dokunmuş büyük duvar halısı var. Powell , ABD'nin elindeki kanıtları Güvenlik Konseyi'ne sunmadan önce, BM görevlileri duvardaki Guernica 'nın üzerini bir bezle örtmüşler ( Los Angeles Times 6/02). İşine gelmeyince üzerini örtmek Bush yönetiminde alışkanlık haline gelmeye başlamış anlaşılan. Hatırlarsanız, demokratik hakları hayalete çeviren Başsavcı Ascroft da yeni güvenlik tedbirlerini açıklarken kürsünün arkasındaki adalet heykelinin üzeri örtülmüştü (göğüsleri açıkmış da)...

Çalıntı rapor

Böyle garip koşullarda gerçekleşen Powell gösterisinin içeriği de bir sürü gariplikle doluydu. Powell, en fazla beş yıllık bir örgüt olan El Kaide ile Irak hükümeti arasındaki ilişkilerin onlarca yıllık tarihinden söz açtı, Irak rejiminin nasıl bir risk oluşturduğunu kanıtlamaya çalışırken de İngiltere hükümeti tarafından hazırlanmış bir rapora gönderme yaptı. Ancak, konuşmayı takip eden günlerde öğrendik ki söz konusu raporun büyük bir kısmı Jane's Defens Weekly adlı özel bir haber alma kuruluşunun sitesinden ve 12 yıl önce yazılmış bir doktora tezinden kaldırılmış, hiç kaynak göstermeden ve imla yanlışları bile düzeltilmeden rapora konmuş, hem de kim tarafından biliyor musunuz? İngiliz gizli servisi ya da Ortadoğu uzmanları tarafından değil. Blair 'in basın sekreteri Alistair Campel tarafından ( The Observer 9/02). Ama, bu arada basın sekreteri çalıntı metinlerin kimi cümlelerini daha korkutucu hale getirmek için tahrif etmeyi de unutmamış. Evet, 500.000 ölü ve yaralı, 900.000 göçmen yaratması beklenen bir savaşa işte bu ciddiyet düzeyinde bilgilerle sürükleniyoruz ve bizzat Rumsfeld'in dediği gibi Türkiye de ''bu savaşa her şeyini riske sokarak giriyor'' ( The Independent, 10/02, abç).

Powell, I. Körfez savaşında genelkurmay başkanıyken Amerikan güçlerinin Bağdat'a yürümesine karşı çıkmıştı. Daha sonra Powell, bu tutumunu da anılarında, ''20 milyon nüfuslu bir ülkeyi işgal etmek mi? Hayır teşekkür ederim'' ( Le Monde 8/02) sözleriyle savunmuş. Ama, o şimdi Saddam'ın devrilmesinden, Irak'ın işgal edilmesinden yana. Çükü Irak'ın elinde kitle imha silahları varmış (Gerçi kimse bugüne kadar bunları bulamadı ama olsun). Guernica'nın üzerini örttürdükten sonra yaptığı konuşmasında Powell, bir kimyasal silah fabrikasının uydulardan çekilmiş fotoğraflarını da sundu. ''Yahu bu fabrika uçuş yasağı olan bölgede, öyleyse neden ABD iki Cruise füzesiyle bunun işini bitirmedi?'' diye sormaya sıra gelmeden, gazeteciler fabrikaya ulaştılar, içine girdiler, resim çekip haber geçtiler: Ortada kimyasal silah değil, fabrika bile yok? Üstelik sözde fabrikanın olduğu bölgeyi Kürdistan Ulusal Birliği denetliyor, yani Saddam'ın düşmanları... (BBC)

 

 

 
sayfa başına dön