Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


ABD'YE YENİ TESKERE GÜVENCESİ

www.medyakop.org 

Tezkereyi TBMM'den geçiremeyen hükümeti ABD'ye hesap verme telaşı sardı. ABD Büyükelçisi Robert Pearson'a salı günü için güvence verildi. Pearson Dışişleri'nden ayrılırken "ABD hala Türkiye'nin dostu" dedi. 
Başbakan Abdullah Gül, TBMM'de tezkerenin reddedilmesinin ardından Dışişleri Müsteşarı Uğur Ziyal'e ABD'ye, "Süreç devam ediyor. Çıkan karar işin bittiği anlamına gelmiyor. Yeniden sevkedebiliriz" mesajının iletilmesi için talimat verdi. Bu talimat üzerine ABD'nin Ankara Büyükelçisi Robert Pearson'u çağıran Ziyal, hükümetin Salı gününe kadar Amerika'nın beklediği adımları atacağını söyledi. Dışişleri'nden çıkarken yüzü gülen Pearson, hükümetin tezkereyi Meclis'e getirme kararlılığını ve parlamentonun açıklığıyla, dürüstlüğünü takdir ettiklerini söyledi. Görüşmelerin devam edeceği sinyalini veren Pearson sorular üzerine, "Tezkerenin kabul edilmesini umut ediyorduk. Ancak Türkiye'nin demokratik sürecine saygılıyız" dedi. 
Görüşme 20 dakika sürdü 
Pearson Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Uğur Ziyal ile 20 dakika süren görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, ABD'nin, Türk hükümetinin tezkereleri meclise göndermekte gösterdiği cesaretini ve ABD ile süren görüşmelerdeki açık ve dürüst tutumunu takdir ettiğini 
belirtti. Pearson, daha önce birçok başka vesile ile de ABD'nin ürkiye'deki demokrasiye ve demokratik karar alma süreçlerine saygı duyduğunu ifade ettiğine işaret eden Pearson ''Türkiye ile ABD uzun zamandan beri dostturlar ve uzun sürede de dost olmaya devam edecekler'' diye konuştu. 
İki ülkenin ortak çıkarları ve amaçları bulunduğunu kaydeden Pearson, Türkiye ile ABD arasında yürütülen görüşmeler sonucunda oluşturulan belgelerin yoğun ve değerli çabaların ürünü olduğunu kaydetti. Pearson, ABD'nin hükümetten bundan sonra neler olacağına ilişkin bilgi almayı beklediğini belirtti. 
''Meclisteki oylamanın sonucu sizi hayal kırıklığına uğrattı mı?'' sorusu üzerine Pearson ''Net bir şekilde ifade etmem gerekirse, biz lehte bir karar umuyorduk, ancak daha önce de belirttiğim gibi ABD hala Türkiye'nin dostudur'' yanıtını verdi. 


 
sayfa başına dön