Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


ABD TÜRKİYEYİ İŞGAL EDİYOR
İSKENDERUN' DA GERGİNLİK

AKIN BODUR 

* Limanda güvenliği sağlayan Türk askerleri kendilerine karşı koyan ABD askerlerini yere yatırarak silahlarını aldı. Amerikalılar liman içerisinde konuşlandıkları sahaya geri gönderildi. 

TCDD İskenderun Limanı'nda bulunan 700 dolayındaki ABD'li askerden bir grup, dün izinsiz olarak limandan çıkmak istedi. Ancak, Türk askerinin engellemesiyle karşılaşınca, ABD'liler silah kullanmak istedi. 
İddialara göre olay dün meydana geldi. Sivil bir otobüsle İskenderun Deniz Üs Komutanlığı'nı limana bağlayan kapıdan dışarı çıkmak isteyen bir grup ABD askeri, kapıda çıkış belgeleri olmadığı gerekçesiyle engellendi. 
Bunun üzerine, Türk askerleri ile ABD askerleri arasında bir tartışma yaşandı. Tartışma sırasında ABD askerlerinin bazıları, dışarı çıkabilmek için silahlarını çekti. Limanda güvenliği sağlayan Türk askerlerinin müdahalesiyle yere yatırılıp silahları alınan ABD askerleri, liman içerisinde konuşlandıkları sahaya geri gönderildi. Bu gelişmelerden sonra, limanda güvenlikten sorumlu İ. Ç. adlı bir Türk binbaşının görevden alındığı iddia edildi. İskenderun Deniz Üs Komutanlığı yetkilileri, iddialara ilişkin sorularımıza ''Bilgi veremeyiz'' dediler. İskenderun Liman Müdürlüğü yetkilileri ise dün liman sahasında böyle bir olay yaşanmadığını söyledi. 
İddialara göre, olay üzerine gündüz saatlerinde limana giriş yapması gereken askeri malzeme yüklü Panama bandıralı 33 bin grostonluk ''Rokıadelmas'' adlı yarım Ro-Ro gemisinin limana girişi geciktirildi. Gemi, limana ancak, gece 22.30 sıralarında giriş yapabildi. 

ABD HER YERİ KİRALIYOR 
MAHMUT ORAL

**Nusaybin Sanayi Sitesi'nde 153 dükkânı kiralayan ABD askeri yetkilileri, Habur Sınır Kapısı'na giden transit yol üzerinde bulunan ve İdil ilçesine bağlı köylerde de 10 bin dönüm arazi kiraladı. 

ABD askeri yetkilileri, Mardin Kızıltepe'deki Organize Sanayi Bölgesi'ndeki dükkânların ardından Nusaybin Sanayi Sitesi'nde 150 dükkân ve 10 bin dönümlük arazi daha kiraladı. ABD'li yetkililer, 153 dükkân için 253 bin dolar, bir dönüm arazi için 200 dolar, hasat dönemine kadar boşaltılmayan arazi için de ürüne karşılık 300 dolar ödemeyi taahhüt etti. 
Stratejik üstünlüğü nedeniyle Kızıltepe'yi lojistik destek üssü olarak belirleyen ABD askeri yetkilileri, kiraladıkları tesislerde bir haftadır altyapı çalışmalarını sürdürürken, KİDAŞ İplik Fabrikası'nda da arazi düzeltme ve restorasyon çalışmalarına başladı. 
150 dükkâna 253 bin dolar 
Nusaybin ilçesinin yaklaşık 1 kilometre uzaklığındaki Sanayi Sitesi yöneticileriyle görüşen ABD'li yetkililer, 150 dükkân için aylık 253 bin dolar ödemeyi önerdi. 
Yöneticilerin teklifi kabul ettiği ve ABD'lilerin kısa süre içinde Sanayi Sitesi'nde çalışmalara başlayacağı öğrenildi. 
ABD'li yetkililer, Habur Sınır Kapısı'na giden transit karayolu üzerinde bulunan İdil ilçesine bağlı Oyak, Kurtuluş, Uğrak, Özbek, Kırca ve Çığır köylerinde de yaklaşık 10 bin dönüm arazi kiraladı. ABD'lilerin dönüm başına 200 dolar teklifine köylüler sıcak bakmasına karşın ekili ürünler sorun oldu. Kiralandığı süre içinde tarlalarına giremeyecek olan köylüler, ürünlerin karşılığının da ödenmesini istediler. 
Bunun üzerine ABD'liler hasat dönemine kadar araziyi boşaltmadıkları takdirde, tarladaki buğday, arpa, mercimek gibi ürünlere karşılık bir defaya mahsus olmak üzere 300 dolar daha ödemeyi taahhüt etti. 
Cumhuriyet' ten alınmıştır.

 
sayfa başına dön