Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 

   

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ BÜTÜN YURTTA

COŞKUYLA KUTLANDI

 

Savaşı biz durduracağız

**İstanbul'daki mitingde buluşan binlerce kadın, 'barışı örmek' için kadınları örgütlenmeye çağırdı. Oğullarının 'petrol savaşında' ölmesini istemediklerini haykıran Barış Anneleri ise "Savaş kandır. Savaşa hayır" sloganları attı.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü 'nde Şişli Abide-i Hürriyet Meydanı'nı dolduran binlerce kadın, ''Kadınız, savaşı durduracağız'' diyerek ''barışı örmek için'' tüm kadınları örgütlenmeye çağırdı. Binlerce kadın, 27 kadın kuruluşunun oluşturduğu 8 Mart Kadın Platformu'nun düzenlediği mitingde, ABD'nin Irak'a operasyon hazırlığını kınayarak barış isteklerini yineledi. Piyalepaşa Bulvarı üzerindeki Perpa önünde saat 10.00'da toplanmaya başlayan kadınlar, sloganlar, halaylar ve danslar eşliğinde Abide-i Hürriyet Meydanı'na doğru yürüyüşe geçtiler.

Barış iksiri

Binlerce polisin görev aldığı mitingde Kürtçe yazılı pankartlarla tecrit karşıtı dövizlere el konuldu. Siyah tabutlar taşıyan Kadın Tavrını Geliştirme İnisiyatifi'nden (KATAGİ) kadınların yanı sıra bando ve danslarıyla ilgi çeken Emekçi Kadınlar Birliği ve aynı örnek siyah giysilerinin üzerine feminizmin rengi mor eşarplar bağlayan Feminist Kadın Çevresi'nden kadınlar yürüyüşün ilgi çeken görüntüleri arasında yer aldı. '' Bush 'a günde 3 defa bir kepçe barış iksiri öneriyoruz'' diyen İstanbul Eczacılar Odası üyesi kadınlar, üzerinde ''Barış İksiri'' yazılı kavanozlar taşıdılar ve havanda defne yaprakları ezerek barış ilacı yaptılar.

Gül değil, hak

Çağdaş Gazeteciler Derneği üyesi kadınlar ise mitinge ''Ölüm haberleri yazmak istemiyoruz'' yazılı pankartla katıldılar. Oğullarının ''petrol savaşında'' ölmesini istemediklerini haykıran Barış Anneleri, ''Asker oğlumdur, polis oğlumdur, herkes insandır. Savaş kandır. Savaşa hayır'' sloganı attılar. ''Savaş, erkek egemenliğinin barbar yüzü'' dövizleri taşıyan kadınlar, davulları, tefleri ve darbukalarıyla ''Daha çok kadın, daha çok barış'' sloganlarıyla tüm kadınları mücadeleye çağırdılar. Medeni Yasa'daki eşitsizliklerin giderilmesi gerektiğine de dikkat çeken kadınlar, 'Gül değil hakkımızı istiyoruz'' diye tepkilerini dile getirdiler.

Mitinge DEHAP, EMEP, SDP, ÖDP, KESK, Halkların Uluslararası Mücadele Ligi (ILPS), Halkevleri, Özgür Kadın, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Haklar ve Özgürlükler Cephesi, Ezilenlerin Sosyalist Platformu üyesi kadınlar alanı kırmızı, siyah, mor, yeşil, sarı, beyaz bayrakları, bereleri, giysileri ve dövizleriyle renk denizine çevirdiler. Kadınlar 8 Mart mücadelesinin liderleri Clara Zetkin, Rosa Luxemburg ve Nadya Kurupskaya 'nın resimlerini kortejlerin önünde taşıdılar.

Silah değil hizmet

Kortejin miting alanına girmesinin ardından ''özgürlük, eşitlik ve onurlu yaşam mücadelesinde'' kaybedilen tüm kadınlar için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. İlknur Birol ve Hülya Bilgin tarafından Türkçe ve Kürtçe okunan bildiride, savaşların, erkek egemen ve militarist politikalarının kadınları daha çok ezdiği ve aşağıladığı vurgulanarak ''Savaşın cinsel şiddet, taciz, tecavüz anlamına geldiğini biliyoruz. Çünkü savaşın kadınlar için göç, ağır bir yoksulluk ve sefaletle boğuşmak olduğunu biliyoruz'' denildi. Savaşın kitlesel katliam olduğu belirtilen bildiride, savaşların aynı zamanda kazanılmış demokratik hakların ve sivil özgürlüklerin kısıtlanması anlamına geldiği ifade edildi. Bildiride 8 Mart'ın kadınlar için ücretli izin günü olması, silahlanmaya değil toplumsal hizmetlere bütçe ayrılması, zorunlu bekaret kontrolüne son verilmesi, Türkiye'deki üslerin ABD'nin kullanımına kapatılması, korucu, polis ya da koca tüm tecavüz suçlularının yargılanması, kadına karşı uygulanan tüm şiddet ve ayrımcılığın son bulması ve demokrasinin tüm kurumlarıyla hayata geçirilmesi talepleri dile getirildi.

Mitingde Bilgesu Erenus 'un mini konserinin ardından Hayal , Ayfer Mutlu 'nun Bir İsyan Türküsü adlı şiirini seslendirdi. Feminist Kadın Çevresi Müzik Topluluğu'nun kısa dinletisiyle coşan kadınlar Emekçi Kadınlar Birliği Tiyatro Topluluğu'nun gösterisini ilgiyle izlediler.

Zılgıtlar, alkışlarla isyanlarını dile getiren kadınlar şu sloganları attılar: ''Katil ABD işbirlikçi AKP'', ''AKP'nin tüccarı kaça sattın bu halkı'', ''8 Mart kızıldır, kızıl kalacak'', ''Çıkarsa tezkere Tayyip gitsin askere'', ''Gelsin koca, gelsin hoca, gelsin cop. İnadına isyan, inadına özgürlük'', ''Kapitalizm bütün kötülüklerin babasıdır'', ''Cinsel, ulusal, sınıfsal sömürüye hayır'', ''Hiç kimsenin namusu olmayacağız.''

 

 

 

Barışı kadınlar getirecek

*Başkentli kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü coşkuyla kutladı. Olaysız geçen mitingde, savaş ve şiddet karşıtı sloganlar atıldı. Barışın, savaşı kadınlar sayesinde yenebileceğini anlatan bir tiyatro oyunu sergilendi.
8 Mart Dünya Kadınlar Günü başkentli kadınlarca coşkuyla kutlanırken, yapılan tüm etkinliklerde kadınlar hükümete ''savaşa hayır'' seslenişinde bulundu. DSP Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit , Türkiye'nin adeta Amerikan işgali altına girdiğini belirtti.

3 Kasım seçimlerinde DEHAP Ankara milletvekili adayı olan Hamit Geylani 'nin eşi Azade Geylani ise konuşmasını Kürtçe yaptı.

Barış İçin Sürekli Kadın Platformu tarafından düzenlenen miting için 1000 kadar kadın, savaş ve şiddet karşıtı sloganlar atarak Abdi İpekçi Parkı'na geçti. Şölen havasında geçen mitingde, barışın savaşı kadınlar sayesinde yenebileceğini betimleyen bir tiyatro oyunu da sergilenirken, kadınlar olaysız dağıldı.

DSP'nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle düzenlediği Kadın Kurultayı'nda konuşan Genel Başkan Yardımcısı Rahşan Ecevit, Türkiye'nin adeta Amerikan işgali altına girdiğini belirterek, ''80 yıl öncesinin işbirlikçileri yeniden ortaya çıkmıştır. Biz ancak ülkemizi, milletimizi savunmak için savaşırız. Amerikalılar savaş istiyor diye savaşmayız'' dedi.

TMMOB Saymanı Betül Uyar da Türkiye'de yabancı asker bulundurulması ve yurtdışına asker gönderilmesine ilişkin Başbakanlık tezkeresinin yeniden TBMM gündemine getirilmemesi gerektiğini söyledi.

Olası Irak operasyonunu, özellikle kadınlara vereceği zarar nedeniyle desteklemediklerini belirten Uyar, ''Türkiye savaşın değil barışın aktörü olmalıdır'' diye konuştu.

8 Mart'larda gözyaşı dökülmesin

İzmirli kadın kuruluşları ve sivil toplum örgütleri 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde ''Barış ve Kadın'' temasını ön plana çıkardı.

 

Bu yıl, ABD'nin Irak'a yönelik savaş hazırlıkları gölgesinde gerçekleşen kutlamalarda, savaşın en büyük zararının kadınlar üzerinde görüldüğü bildirildi.

Etkinlikler, İzmir Valiliği, Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve İzmir Kadın Kuruluşları Birliği üyelerinin Cumhuriyet Alanı'ndaki Atatürk Anıtı'na çelenk koyup, ''Kadın ve Siyaset'' başlıklı bildiriyi okumalarıyla başladı. Ardından alana İşçi Partili bir grup kadın gelerek anıta çelenk bıraktı. TKP İzmir İl Örgütü üyeleri de Konak Meydanı'nda bir araya gelerek ''Emperyalistlerin savaşına hayır'' dediler. Kadınlar Günü'nün savaş gölgesinde kutlanmasının üzüntü verici olduğu belirtilerek ''Yarınlar, insanca günleri yeniden kuracak olanlarındır'' denildi.

Karşıyaka Belediyesi'nin düzenlediği etkinlikte de Zübeyde Hanım 'ın mezarına çiçekler bırakıldı, ardından da Karşıyaka Çarşısı'nda yürüyüş düzenlendi.

ÖDP İzmir İl Örgütü'ne üye kadınlar da Büyük Postane önünde toplanarak töre cinayetlerinde ceza indirimine olanak sağlayan yasayı protesto ettiler.

Cumhuriyet’ ten alınmıştır.


 

 
sayfa başına dön