Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 K.MARKS

 


SEVKİYATA GREANPEACE ÇELMESİ

  Akın BODUR

**Nusaybin'de sivil toplum kuruluşu temsilcilerini karşılayan bir grup ile güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Gruba coplarla müdahale eden güvenlik güçleri havaya uyarı ateşi açtı.

- İskenderun Limanı önünde dün Greenpeace üyeleri kendilerini ''Savaşa Hayır'' yazılı kamyona zincirlemek isteyince polisin müdahalesiyle 16 kişi gözaltına alındı. Limana girmek isteyen EMEP üyelerine de izin verilmemesi üzerine yaşanan gerginlik sonrasında ABD limandan askeri malzeme sevkıyatını durdurdu. Silopi'de basın açıklaması yapmalarına izin verilmeyen sivil toplum kuruluşu temsilcilerine de Nusaybin'de müdahale edildi.

İskenderun Limanı'ndan dün sabah 06.00'da başlayan 4 ayrı sevkıyatla Gaziantep Oğuzeli ve Mardin'e hareket eden 74 TIR, cipler, iş makineleri ile konteynır taşıdı.

Saat 08.30'da ise Türkiye, İngiltere, Avustralya, Belçika ve Lübnan'dan 28 Greenpeace üyesi üzerinde Türkçe ve İngilizce ''Savaşa hayır, ABD evine dön'' yazılı pankart asılı olan kamyonla TCDD İskenderun Limanı D kapısını kapattı. Greenpeace üyeleri kendilerini kamyona zincirledi.Polisin müdahale ettiği eylemde 16 kişi gözaltına alındı.

Greenpeace'in ardından EMEP üyeleri liman kapısı önünde basın açıklaması yapmak istedi. ''ABD go home'' pankartıyla D Kapısı'ndan C Kapısı'na sloganlarla yaklaşık 700 metre yürüyen EMEP'lilerin B Kapısı'na ulaşmasına polis izin vermedi. İki eylemin ardından ABD'liler sevkıyatın yapıldığı D Kapısı'nı konteyner ile kapattılar.

KESK Genel Başkanı Başkanı Sami Evren , TMMOB Genel Başkanı Kaya Güvenç ve sendikaların yöneticilerinden oluşan 45 kişilik grup, dün Şırnak'ın Silopi ilçesinden basın açıklaması yapmak istedi. Güvenlik güçlerince kaba kuvvetle engellenen heyet üyeleri oturma eylemi yaparak yolu kapadı. Ardından Nusaybin'e geri dönen heyet üyeleri burada da engellemelerle karşılaştılar. Heyeti karşılamak için karanfillerle bekleyen grup polisin uyarılarına karşı dağılmadı. Bunun üzerine havaya uyarı ateşi açan polis, gruba coplarla müdahale etti. Bazı kişiler yaralanırken, çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Cumhuriyet’ ten alınmıştır. 

 

 
sayfa başına dön