Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


AMERİKAN SALDIRGANLIĞINDAN GERÇEKLER

ULUSLARARASI AF ÖRGÜTÜ BASIN AÇIKLAMASI

IRAK: Misket bombaları kullanılıyor---bedeli siviller ödüyor

Uluslararası Af Örgütü sivil ölüm ve yaralanmalarının sayısının yüksekliğinden ve ABD saldırılarında çok sayıda nüfusun yaşadığı bölgelere misket bombaları atmasından derin kaygı duymaktadır.

1 Nisan'da el-Hille kasabasına yapılan ABD saldırısında en az 33 sivilin öldüğü ve yaklaşık 300 kişinin de yaralandığı bildirilmektedir. Uluslararası Af Örgütü özellikle saldırılarda misket bombalarının kullanıldığına ve sivil ölümlerinin bazılarının bunlardan kaynaklanmış olabileceğine dair gelen bilgilerden kaygılıdır.

UAÖ, "El-Hille'nin sivil yerleşim bölgesine yapılan saldırıda misket bombalarının kullanılması hedefsiz saldırıdır ve uluslararası insancıl hukukun ağır ihlalidir" dedi.

"Eğer ABD sivilleri korum konusunda ciddiyse, misket bombalarının kullanımında moratoryum ilan ettiğini duyurmalıdır. Misket bombaları kullanmak sivillerin hedefsiz ölüm ve yaralanmalarına neden olacaktır"

Gelen bilgilere göre el Hille'de kullanılan misket bombaları BLU97 A/B tipinde. Her bombada 202 kutu içecek ebatlarında küçük bombacık (BLU97) bulunuyor. Bu misket bombaları yaklaşık iki futbol sahası büyüklüğündeki bir alana dağılıyor. Bu 'ölü' bombacıkların en az %5'i ilk temasta patlamıyor ve de facto anti-personel mayın haline geliyor. Çünkü, siviller de dahil bu bombacıklarla temas eden herkes için bir tehdit oluşturuyor.

MÜLTECİLER / GERİ DÖNENLER / UZAKLAŞTIRILANLAR

İskandinavya'da yaşayan 1000'den fazla Iraklı ülkelerine geri dönüp Amerikan ve İngiliz askerleri ile savaşmak için gönüllü oldular. İsveç'te 1982-2002 yılları arasında sığınmacı olan 41,500, Danimarka'da yaşayan 24,000'den fazla ve Norveç'te 15,000 civarı Iraklı var. İngiltere'de ülkenin yaşamsal çıkarlarına karşı "ciddi önyargılı" bulunan mülteciler; bugün yürürlüge giren katı sığınma yasası uyarınca vatandaşlıktan çıkarılabilirler.

Sınır Tanımayan Doktorlar'dan bir grup 31 Mart'ta Parvizkhan sınır bölgesine vardı. Kürt mültecileri alan İran'ın bu batı bölgesinde, İran-Irak sınırına yerleştirilen insanların içlerinde bulundukları koşulları inceleyecekler.

Ürdün 12 gün önce savaşın başlamasından beri hiçbir Iraklı mültecinin gelmemesi üzerine, diğer milliyetlerden mültecilerin geldiğini de ekleyerek, sınırdaki kampının yarısını kaldırdığını duyurdu. Kampın diğer yarısı beklenmeyen gelişmeler için yerinde bırakılacak.

32 Güney Afrikalı canlı kalkan 19 Mart'ta Bağdat'ın bombalanmasından hemen önce Irak'a vardı. Diğer 4'ü Ürdün mülteci sınır kampında çalışırken 8'i geçen hafta evlerine döndü. Iraklılar onlara "saldırganlar buradan gitmeli ve sizden bizi kurtarmanızı istemiyoruz" demişler, bu yüzden canlı kalkanlar ayrılıyorlar. Almanya'dan son canlı kalkan geçen hafta evine geri döndü. Söylediğine göre tehlike veya Irak'ın kısıtlamalarından çok parasızlık yüzünden zorlanmış.

KAYIPLAR / ÖLÜMLER

Amerikan Deniz Kuvvetleri bugün kamyonetini hızla kontrol noktasına doğru süren silahsız bir Iraklı'yı vurarak öldürdüklerini açıkladı. Olay Irak'ın güneyinde Shatra'da meydana geldi.

31 Mart'ta Necef'te Amerikan askerleri bir arabaya ateş açarak 7 kadın ve çocuğun ölümüne, ikisinin de yaralanmasına neden oldu.

Bir Amerikan savaş uçağının; bazıları Amerikalı canlı kalkanlar olan uluslararası gönüllüleri taşıyan iki otobüse saldırısı sonucunda birçok insan öldü. Olay, Bağdat ile Ürdün arasındaki Rutba'nın bir batı kasabasında 31 Mart'ta meydana geldi.

28 yaşında Danimarka vatandaşı bir Filistinli olan ve savaşa karşı mücadele etmek için Irak'a gidip burada öldürülen Thaer Hussein Othman'ın cesedi Lübnan'a geri götürüldü ve burada toprağa verildi.

"TERÖRLE MÜCADELE"

İsrail Ordusu bugün, 26 kişinin yaralanmasına sebep olan 20 yaşındaki intihar bombacısı Rami Ghanen ve El-Fetih başkan yardımcısı Marwan Barghuti ile bağlantısı olduğu iddia edilen bir başka militanın Batı Şeria'da Tulkarem kenti yakınlarındaki evini yıktı. İsrail Savunma Kuvvetleri askerleri; "terörist" saldırılara katılan Filistinliler'e ait iki evi havaya uçurdu. Ramallah El-Am'ari mülteci kampında askerler, birkaç oğlu "terörist örgütlerde" önemli aktivisler olarak görev almış olan Naji ailesinin evini havaya uçurdu. Çoğu El-Fetih örgütü üyesi oldukları gerekçesiyle aranan 15 Filistinli mülteci kampında tutuklu bulunuyordu.

Hindistan ve Rusya, Afganistan Ortak Çalışma Grubu (OÇG) altında bulunacak olan bir "karşı terör grubu" görevlendirdi.

Amerikan özel kuvvetleri ve Iraklı Kürt müttefikleri bugün; El-Kaide ile bağlantısı olmakla suçladıkları saldırgan bir İslami Kürt grubu bozguna uğrattıklarını iddia ettiler.

El-Kaide örgütüne para sağlamak amacıyla kredi kartı dolandırıcılığı yapmakla suçlanan 31 yaşındaki Brahim Benmerzouga ve 38 yaşındaki Baghdad Meziane; İngiltere Leicester'da bir mahkeme tarafından 11 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Pakistanlı yetkililer birkaç Müslüman Şii azınlığına mensup kişilerin öldürülmesine karışmakla suçlanan sekter bir islami militan olmasından endişe edilen bir kişiyi tutukladı. Afgan Taliban rejimi ile yakın bağlantısı olan Sünni Müslüman Lashkar-e-Jhangvi; radikal İslami milisler ile birlikte Kuzey İttifakı muhalefet güçleriyle savaşmıştı. Aynı zamanda Afganistan'daki Usame bin Ladin'in El-Kaide örgütü ile de güçlü bağları bulunmaktadır.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ / SAVAŞ KARŞITI VE İYİLEŞTİRİCİ GÖSTERİLER

Fransa: Ulusal "Irak'ta savaşa hayır" koordinasyon komitesi; uluslararası eylemlerin olacağı 12 Nisan Cumartesi günü tüm Fransa'da bir gösteri için çağrı yapıyor.

IRAK: Kızılhaç savaş esirleriyle görüşmeye başladı

Uluslararası Af Örgütü, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin (ICRC) savaş esirlerini ziyaret etme konusunda ilerleme sağlayabilmesini hoşnutlukla karşılamaktadır. Pazartesiden bu yana ICRC güney Irak'taki Iraklı savaş esirlerini ziyaret etti. Şu ana dek yaklaşık 1500 savaş esirini kayıt altına aldı. ICRC hala Iraklı yetkililerle koalisyon savaş esirleriyle konuşabilmek için izin almak üzere görüşüyor.

Uluslararası Af Örgütü Iraklı, ABDli ve Britanyalı yetkililere tüm savaş esirlerine 3. Cenevre Sözleşmesi'ne tam uyum halinde muamele etmesi için çağrıda bulunmaktadır. Hiçbir şekilde işkence veya kötü muameleye maruz kalmamalıdır

AMNESTY INTERNATIONAL

PRESS RELEASE

 

 

 

 

 

 
sayfa başına dön