Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 UNUTULAN KAVRAM: KURTULUŞ SAVAŞI

Dr.Ergun GÖKNEL

 

Ülkemizdeki yaygın kanı halkımızın olanları çok çabuk unuttuğudur.  Bana öyle geliyor ki bizden daha çabuk unutanlar var. Hem de çok acı deneyimler yaşadıkları halde.

Bu unutmanın ardında oldukça fazla bilgisizlik de var tabii. Kimi bilmiyor, kimi de çabuk unutuyor.

Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) Lideri Celal Talabani, ABD’nin Irak saldırısının başladığı gün olayı, “Irak halkının diktatörlerin en kötüsünden  kurtarmak için yapılan kurtuluş savaşının başlangıcı” olarak değerlendirdi.

Bu değerlendirmeyi yapan kişinin kurtuluş savaşı kavramından haberi olmadığı ve bu konuda derin bir bilgisizlik içerisinde olduğu kesin.

Kurtuluş savaşı yabancı güçler tarafından yapılmaz. Kurtuluş savaşını bir millet ancak kendi gayreti, kendi çabaları ve kendi inancıyla başarır. Kurtuluş savaşı fedakarlıklarla dolu bir olaydır. Bu fedakarlıkları yabancı bir gücün sizin için karşılık beklemeden yapacağına inanıyorsanız, büyük bir yanılgı içerisindesiniz demektir.

Talabani ve Barzani, ABD güçlerinin kendileri için bir kurtuluş savaşı yaptığı inancındaysalar, pek yakında korkunç bir hayal kırıklığına uğrayacaklardır. ABD bu savaşın faturasını onlara sunacaktır.

Kurtuluş savaşının hangi koşullarda ve ne için yapıldığını, yapılması gerektiğini en iyi bilen halk kesinlikle Anadolu halkıdır. 1919-1923 yılları arasında örnek bir kurtuluş savaşı yapılmıştır. Bu savaşta galip gelmek yeterli değildir. Savaştan sonra da bağımsızlığın korunması çabası, gayreti devam etmelidir ve de etmiştir. Bu gün Türkiye Cumhuriyeti varsa ve bağımsızlığını en kötü koşullarda bile koruyabiliyorsa babalarımızın, dedelerimizin, analarımızın ve ninelerimizin geçmişteki fedakarlıkları sayesindedir.

Birinci Dünya Savaşı sonunda on yıldır savaş içerisinde yaşayan bir ülkenin halkı işgal güçlerine ve onları destekleyen tüm dünya güçlerine karşı direnebilmişse, bu sadece ve sadece halkımızın kurtuluş savaşını kendisinin başaracağına inanmasından kaynaklanmıştır. Yoksa el gücüyle kurtuluş savaşı yürütülmez.

Anlaşılan bugün Irak’a saldıran ABD ve İngiltere de kurtuluş savaşının ne olduğunu çabuk unutmuşlar.

İngiltere Türk Kurtuluş savaşının anlamını ve nasıl yapıldığını ne kadar çabuk unutmuş. Anadolu’ya gönderdiği işgal güçlerinin denize dökülüşünü hiç hatırlamıyor. Büyük Britanya İmparatorluğu’nun terk etmek zorunda kaldığı sömürgelerinde yürütülen kurtuluş savaşlarını her halde hiç mi hiç hatırlayamıyor.

ABD’ye gelince. Daha dün sayılabilecek yakın zamandaki Vietnam bozgununu hemen unutmuşa benziyor.

Amerikan sistemi içerisinde, otuz yıl önce olanlar değil hatırlanmak, büyük bir olasılıkla bilinmez bile. Bu sistem içerisinde insanlar ne kadar az bilirlerse, ne kadar az düşünürlerse çarklar o kadar kolay döner. Onlar için önemli olan rahat yaşamaktır. Bu rahatlığın, bu yaşam kalitesinin nelere mal olduğunu bilmezler, bilmeleri de istenmez. Bu rahatlığın bedelinin kimler tarafından, nasıl ödendiğinin farkında bile değillerdir.

Bir ülkeyi ancak kendilerinin kurtaracağına inanırlar. Güçten kaynaklanan kibirleriyle onlar en üstündür. Ve her yaptıkları doğrudur. Sanırlar ki, bir ülkeye topları ve tüfekleri ile girdiklerinde, o ülke halkı onları çiçeklerle karşılayacaklar ve kurtarıcı olarak göreceklerdir.

İnsanların geçmişlerinin, uzun bir tarihlerinin olduğunu düşünemezler. Çünkü onlar için tarih 250 yıl önce başlar.  Tarihle birlikte gelen yerleşik bir kültürün olduğunu, inançların onların inancından çok değişik ve derinde olduğunu düşünemezler. Bu tarihin, kültürün ve inancın gururlu fakat kibirli olmayan insanlar yaratmış olduğunu hesap edemezler. Böyle bir olguyu akılları almaz.

Sanırlar ki, kendi demokrasileri kutsaldır. Giderek bu kutsal demokrasilerini korumak için asırlardan beri yapılan mücadelelerle oluşmuş yerleşik demokrasi kavramını yok ettiklerini düşünemezler. İnsanların bilgilenme özgürlüklerini kısıtlarlar, kendilerinden olmadığına inandıkları insanları hor görürler, aşağılarlar. Bir takım maddi olanaklar vererek tüm insanlığı kendilerine kul köle edeceklerini sanırlar. Bilmezler ki, mal, mülk ve paradan daha değerli şeyler vardır. Her şeyden önce insanların özgürlüğü ve benlikleri vardır. İnançları vardır.

Bugün Irak’a saldıranlar Irak halkının kurtarıcıları değillerdir, hiçbir zamanda olamazlar. Irak halkının kurtarıcısı gene Irak halkı olacaktır. Saldırganlar Irak’ı işgal edebilirler ama kurtaramazlar. Bilmelidirler ki Irak halkı kendini bu saldırganlardan kurtaracak savaşı başaracaktır.

Umarız ki bugün Irak’da yürütülen vahşete ve dehşete sebep olan Amerikan ve İngiliz yönetimi ve de onlar gibi düşünenler kısa sürede uyanırlar. Dünya da bu kabusu bir daha yaşamaz.

 
sayfa başına dön