Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 GÖKÇESU’DA SÜNNET ŞÖLENİ

Bolu/Mengen Gökçesu’da Kuzey Anadolu Madencilik A.Ş’nin yasadışı uygulamalarına karşı 22 aydır onurlarını koruma mücadelesi veren işçiler, sünnet çağına gelen çocuklarını düzenlenen bir etkinlikle sünnetlerini yaptırdılar. Bu etkinlikte onları her zaman olduğu gibi Bolu’dan dayanışmacı dostları gene yalnız bırakmadı. 22 aydır linyit ocaklarına sendikalı olarak dönme mücadelesi veren işçi ve ailelerini o gün mutlu eden bir başka şey daha vardı. Zonguldak’tan demokrasi güçleri (Tüm Bel-Sen, SES, BES, ESM, Haber-Sen üyeleri ile Kozlu ve Kilimli’den birkaç maden işçisi) ilk defa ziyarete gelmişlerdi. Zonguldak’tan gıda malzemesi ve ekonomik katkılarıyla ziyarete gelenler nede olsa direniştekilerin hemşehrileriydi. Mutlu oldular çünkü Arjantin’de, İtalya’da kendileriyle dayanışmak amacıyla eylemler yapılmış, İsveç’ten, Almanya ve Fransa’dan ekonomik katkı sunulmuş dayanışma mesajları gönderilmiş her ne hikmetse madenci kenti Zonguldak sessiz ve ilgisiz kalmayı tercih etmişti. Oysa kendileri o meşhur madenci yürüyüşünde Zonguldak madencilerine 2 günlük ücretleriyle ekonomik dayanışmada bulunmuşlar, onlara evlerini açıp sofralarını paylaşmışlardı. Geçte olsa artık Zonguldak’ta bu ilgisizlik yerini sınıf dayanışmasına bırakmıştı.

Gökçesu’da, 23 Nisan Çarşamba günü saat 14:00’de açık havada başlayan 5 yaşındaki 3 çocuğun sünnet olduğu etkinlikte, önce Dev.Maden-Sen Genel Başkanı Çetin UYGUR bir konuşma yapmıştır. Çetin UYGUR, dayanışmacı dostlara hoş geldiniz diyerek başladığı konuşmasında yaşanan süreç hakkında kısa bir bilgi vermiş ve Gökçesu Maden İşçilerinin bu mücadeleleriyle havzadaki karanlık perdeyi yırttığını belirtmiştir. Sendikal hak ve özgürlükler mücadelesinin dibe vurduğu bir dönemde, yetkililerin izlemekle yetindiği işverenin yasadışı saldırılarını bertaraf etmek için kararlı bir direniş sergilediklerini ifade etmiştir. Dayanışmanın her geçen gün sönümlendiği bir süreçte Gökçesu havzasında devam eden hak ve özgürlükler mücadelesinin önünde işsizliğin, yoksulluğun, baskı ve tehditlerin işçileri yıldıramadığını söyleyen UYGUR, işverenin yasaları paspas gibi çiğnediği bir süreçte, yasaların uygulanmasını isteyen işçilerin ise davul çalmak vb. komik iddiaların ardından yargı tarafından cezalandırıldığını belirtmiştir. Dev.Maden-Sen Genel Başkanı, Gökçesu’da artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ve bu mücadelenin burada bitmeyeceğini söylemiş, konuklara dayanışma ziyaretlerinden dolayı teşekkür etmiştir. Daha sonra Bolu ve Zonguldak’tan gelen konukları temsilen birer kişi ile direnişteki işçilerden bir kişi konuşma yapmıştır.

İşçi eşlerinin yaptığı börek ve çörekler yenilmiş, limonatalar içilmiş, müzik dinlenip halaylar çekilmiştir. Sünnet olan çocuklar kutlanmış ve hediyeler verilmiştir. Dev.Maden-Sen bundan sonrada her yıl Nisan ayında Gökçesu’da maden işçilerinin çocuklarını bir şölenle sünnet yaptırmayı sürdürecektir.

 

 
sayfa başına dön