Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

“Darağacında Üç Fidan”

(6 Mayıs 1972)

Sararıp dökülmeden önce kızaran yapraklar ki onlar

Şan verdiler ortalığa bütün bir sonbahar

Mevsim dönüp de yeniden yeşermeğe başlayınca rüzgar

Çıplağında o atın yine onlar koşacaklar

O çocuklar

O yapraklar

O şarabi eşkıyalar

Onlar da olmasa benim gayri kimim var.

                                            Can YÜCEL

32 yıl önce bu gün Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) militanlarından Deniz Gezmiş,Yusuf Aslan, Hüseyin İnan hakkında Ankara Sıkı Yönetim Mahkemesince verilmiş olan idam cezası infaz edilmişti.

Sıkı Yönetim Mahkemesince verilen ve daha sonra TBMM’ nce onaylanan idam cezaları hukukçular tarafından her zaman adaletsiz ve yanlış olarak bulunmuştur.

Türkiye’de Sosyalist sol’un her türlüsünün tasfiyesi, emperyalizmin ve yerli işbirlikçilerinin bazen gizli bazen açık oyunlarıyla, bazen kansız, bazen kanlı saldırılarıyla 12 Mart 1971'de gerçekleştirilmiştir. Devrin Genel Kurmay Başkanına “sosyal gelişmeler ekonomik gelişmelerin önüne geçmiştir” diye bir cümle söyletilerek başlayan saldırı binlerce tutuklama, yüzlerce ölüm, işkence ve üç de idam hükmüyle tarihe geçmiştir.

6 Mayıs 1972 günü Ankara Merkez Ceza evinin orta avlusunda asılan Gezmiş, Aslan ve İnan’ ın ailelerine yazdıkları son mektupları okurlarımızın bazılarının bilgisine bazılarının ise hafızalarına sunuyoruz.

-------------------------------

Baba;

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman aranızdan ayrılmış bulunuyorum.Ben ne kadar üzülmeyin dersem yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum, insanlar doğar, büyür, yaşar ölürler, önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir.Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki benden evvel giden arkadaşlarım hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de düşmeyeceğimden şüphen olmasın, oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir, o bu yola bilerek girdi ve sonunda da bu olduğunu biliyordu. Seninle düşüncelerimiz ayrı ama beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, Türkiye'de yaşayan Kürt ve Türk halklarının da anlayacağına inanıyorum. Cenazem için avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara'da 1969' ölen arkadaşım Taylan Özgür’ ün yanına gömülmek istiyorum.


Oğlun Deniz Gezmiş

-------------------------------

Babama, Anneme, Kardeşlerime ve Akrabalarıma,

Söyleyecek fazla söz bulamıyorum.

Bir insanin sonunda karşılaşacağı tabii sonuç bildiğiniz sebeplerden dolayı erken karşıma çıktı. Üzüntü ve acılarınızı tahmin ediyorum. İlerde durumu çok daha iyi anlayacağınız inancındayım. Metin olunuz. Üzüntü ve acılarınızı unutmaya çalışınız. Bütün varlığımla hepinize kucak dolusu selamlar, sevgiler !... Yazılacak çok şey var, fakat hem mümkün değil, hem de sırası değil... Candan selamlar.

Hüseyin İNAN

 -------------------------------

Bütün Akrabalara,

Bu mektubumu okuduğunuz zaman artık aranızda olmayacağım. Mektubumu Senatonun idamlarımızı tasdik ettiğini öğrendiğim anda yazıyorum. Şundan emin olmalısınız ki, bugüne kadar davama olan inancım sarsılmamıştır. Sehpaya gidene kadar da en ufak bir sarsılma olmayacaktır. Ben halkımın kurtuluşu , Türkiye'nin tam bağımsızlığı için savaştım. Sizler beni tanıyorsunuz. Bir yıldan beri bu bir avuç sömürücüler, vatan satıcıları, işbirlikçiler ellindeki bütün imkanlarla bizi dışardan yardım gören, beyinleri yıkanmış, vatan haini, dışardan emir alan, bölücü diye tanıtmaya ve halkımızdan bizi koparmaya çalıştılar. Bu bir avuç azınlığa göre vatanseverlik: vatanı  satmak, yabancılarla işbirliği yapmak, NATO'yu ve Amerika'yı savunmak,6. filoyu ağırlamak, milyonlarca köylünün geçimi olan haşhaş ekimini elinden almak, işçinin grev hakkını engellemek, Amerika'ya ve emperyalizme hizmet etmektir. Biz bunlara

Son sözüm;yaşasın isçiler,köylüler ! Yaşasın devrimciler ! Yaşasın halkımın kurtuluşu ve bağımsızlığı için savaşanlar ! Yaşasın tam demokratik Türkiye’ nin kurulmasından yana olanlar ! Kahrolsun emperyalizm! Kahrolsun faşist koalisyon.

T. Yusuf Aslan 

 

 
sayfa başına dön