Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

167 ÖLÜNÜN 84'Ü ÇELTİKSUYU ÖĞRENCİSİ

İBRAHİM KARAARSLAN

 

Bingöl'de arama kurtarma çalışmalarına son verilirken toplam can kaybı 167 olarak açıklandı. Ölenlerden 84'ünün Çeltiksuyu YİBO yatakhanesinde uyurken depreme yakalanan öğrenciler olması acıyı katladı.


1 Mayıs'ta meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin ardından hasar tespit çalışmaları sürüyor. 167 kişinin yaşamını yitirdiği, 527 kişinin yaralandığı depremde Çeltiksuyu YİBO' da yaşları 7 ile 14 arasında değişen toplam 84 öğrenci feci şekilde can verdi, 114'ü ise kurtarıldı. Son cenazenin de çıkarılmasının ardından arama kurtarma çalışmaları, yerini enkaz kaldırma işlemlerine bıraktı.

Kentte 1 Mayıs'taki depremin ardından bin 22 artçı sarsıntı meydana geldi. Dün saat 05.09 sıralarında meydana gelen 4.4 büyüklüğündeki sarsıntı da paniğe yol açtı.

Bingöl Valisi Hüseyin Avni Coş kalıcı konutların yapımı için yer seçimi ve zemin etüt çalışmalarının sürdürüldüğünü söyledi.


TBMM Başkanı Bülent Arınç da dün bölgede incelemelerde bulundu. Elazığ'da basına açıklama yapan Arınç, şöyle konuştu:


''Çok acı bir olay. Her depremin ardından birtakım çok eskiye dayanan basit yapılar ayakta durabiliyorken, sonradan yapılmış milyarlara, trilyonlara mal olan binaların yıkılmış olması elbette dikkat çekicidir. Yeterli müteahhitlik hizmetleri yoksa, yeterli kontroller yapılamıyorsa, bunun sorumlularının
tespit edilmesi ve en ağır cezalara çarptırılması gerekir.''

Cumhuriyet'ten alınmıştır.

 
sayfa başına dön