Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

HÜKÜMETE ÖZELLEŞTİRME UYARISI

Türk-İş'e bağlı Petrol-İş Sendikası'nın ''Özelleştirme Harekâtını Durduralım'' sloganıyla Bursa'da düzenlediği mitinge katılan 10 bini aşkın kişi hükümetin uygulamalarını protesto etti. Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın , özelleştirmenin soyguna dönüştüğünü söyledi. Tek Gıda-İş Genel Başkanı Hüseyin Karakoç da özelleştirmelere karşı her türlü eyleme başvuracaklarını belirterek ''Genel grevse genel grev, sonuna kadar gideceğiz'' dedi.

Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen işçiler, saat 11.00'de Atıcılar Parkı'nda toplanarak mitingin yapılacağı Gökdere Meydanı'na hükümetin uygulamalarını protesto eden sloganlarla yürüdü.

Mitinge, TÜMTİS Genel Başkanı Sabri Topçu , Hava-İş Genel Başkanı Atilla Ayçin ve Deri-İş Sendikası Genel Başkanı Yener Kaya ile İP Genel Başkanı Doğu Perinçek ve bazı CHP milletvekilleri de katıldı. Mitingde konuşan Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Öztaşkın, özelleştirme ve İş Yasası'nın çalışanları ve işyerlerini tehdit ettiğini öne sürerek son dönemde doğal SİT alanları, ormanlar ve kıyıların da satışının gündeme geldiğini söyledi.

45 bin işçi işsiz kaldı

Öztaşkın, bu politikaların sadece işçilere değil, aynı zamanda 70 milyona ''savaş açma'' anlamına geldiğini belirterek ''Türkiye halkına savaş açıyorlar. Bize savaş açanlar, şunu çok iyi bilsinler ki bize savaş açanlara biz de savaş açıyoruz'' dedi.

Türkiye'de 17 yıldır özelleştirme yapıldığını, ancak toplumun özelleştirmeden ne iktisadi, ne de sosyal açıdan yarar gördüğünü anlatan Öztaşkın şöyle konuştu:

''Özelleşen kuruluşların yüzde 26'sı kapatılmış, tam 45 bin işçi işsiz kalmıştır. Özelleştirmeler tam bir soyguna dönüşmüştür. Buna rağmen hâlâ özelleştireceğiz diyorlar. 'PETKİM, TÜPRAŞ, TÜGSAŞ, İGSAŞ, Bursagaz, ESGAZ, Tekel, THY, SEKA, Telekom ve Sümerbank'ı satacağız, her şeyi özelleştireceğiz' diyorlar. Peki, her şeyi özelleştirdiğiniz zaman piyasaları nasıl denetleyeceksiniz? Bu halkı yerli ve yabancı tekellerin insafına mı bırakacaksınız?''

Türk-İş Genel Sekreteri ve Tek Gıda-İş Genel Başkanı Karakoç da Kurtuluş Savaşı öncesinde işgal güçlerine karşı yapılan direniş mitingleriyle özelleştirmeye karşı yapılan mitinglerin aynı olduğunu savundu.

Karakoç, Bursa'da tekstil sektörü geliştiyse, bu başarının altında Merinos'un olduğunu belirterek bu tür kurumların satılmasının vatanseverlikle bağdaşmayacağını söyledi.

Türk-İş'in, özelleştirmelere karşı işyerlerini terk etmeme dahil, her türlü eyleme başvuracağını vurgulayan Karakoç, ''Genel grevse genel grev, sonuna kadar gideceğiz'' dedi.

 

 
sayfa başına dön