Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

 

WOLFOWITZ YİNE KONUŞTU

Irak savaşında Türkiye'den destek alamamalarının sorumluluğunu TSK'ye yükledi

ABD Savunma Bakan Yardımcısı Paul Wolfowitz , Irak savaşında Türk ordusunun hükümete desteğini açıklamamasının süreci olumsuz etkilediğini belirtti.

Türkiye'ye ilişkin sözlerinin bazı çevrelerde Türk demokrasisine zarar verecek ifadeler olarak değerlendirildiğini hatırlatarak, bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyleyen Wolfowitz, Türkiye'de güçlü bir demokrasinin dünyaya örnek olacağını belirtti.

''Boston Globe'' gazetesinde yayımlanan mektubunda AKP hükümetini kastederek ''Yeni hükümet, Washington'ın yanında olunmasına Türk ordusunun destek verdiğini açıklamasını istedi. Bunun açıklanması, Türkiye'nin politikasına müdahale değil, sivil hükümete destek anlamına gelecekti'' dedi.

''Wolfowitz, Türk demokrasisine zarar veriyor'' eleştirilerini reddeden Wolfowitz, Türkiye'de güçlü bir demokrasinin, Ortadoğu'da bir hükümetin nasıl aynı zamanda Müslüman, demokrat, ılımlı ve Batı yanlısı olabileceğine örnek teşkil ettiğine inandığını vurguladı. Wolfowitz, şu ifadeleri kullandı: ''Benim de desteklediğim yeni seçilmiş sivil hükümet, en önemli müttefiki olan ABD'nin yanında yer alınması yönündeki hükümet kararına Türk ordusunun desteğini dile getirmesini istemişti. Ulusal güvenlikle ilgili olan bu konuda görüş dile getirilmesi, Türkiye'nin uluslararası politikasına bir müdahale değil, hâlâ yeni olan sivil hükümete destek verilmesi niteliğini taşıyacaktı.''
           

 
sayfa başına dön