Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 

PETKİM DEĞERİNİN 5’TE BİRİNE GİTTİ

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) Petkim'in yüzde 88.86'sına dönük yaptığı ihalede, en yüksek teklifi 605 milyon dolarla Uzanlar'a ait Standart Kimya verdi. ÖİB İhale Komisyonu Başkanı Hidayet Kaya , söz konusu teklifin komisyon tarafından değerlendirilerek birkaç gün içinde nihai kararın verileceğini açıkladı.

Kaya, ''Petkim'i bu fiyattan satmamaya karar verirseniz ne olur'' sorusuna ''Özelleştirmek için bir 10 yıl daha beklenir herhalde'' diyerek Petkim'in satışına onay verme eğiliminde oldukları izlenimi yarattı. Petkim ihalesi Hazine Müsteşarlığı'nda sürerken Hazine kapısında Petkim'e bağlı Petrol-İş Sendikası'na üye işçilerin yaptığı protesto gösterilerinin sesi ihale salonuna kadar yansıdı.

Yüzde 88.86 için 605 milyon dolar teklif edilen Petkim'in buna göre tamamı 681 milyon dolara denk geliyor. Petkim'in önceki günkü kapanış fiyatından borsadaki değeri 1 milyar 139 milyon dolar ederken kuruluşun ÖİB tarafından Trischem firmasına hazırlattırılan değerleme raporuna göre ederi 3.2 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.


ÖİB tarafından nihai satış sözleşmesine çıkılan Petkim ihalesine Vestel'in sahibi Zorlu grubu ile Sanko Holding'in ortaklığı olan Sanko Kimya, Uzanlar'a ait Standart Kimya ve Vakıfbank katıldı. Kapalı zarfla yapılan ilk tur sonunda en düşük teklifi veren Vakıfbank'ın elendiği ihalede, komisyon açık arttırmaya 10 milyon dolarlık artış dilimleri ile en yüksek teklif olan 605 milyon dolardan başlanmasına karar verdi. İlk teklif artış hakkı Sanko-Zorlu ortaklığına verildi. Bu noktada söz alan Sanko Holding Başkanı Abdülkadir Konukoğlu , ''Alan arkadaşlara teşekkürler'' diyerek ihaleden çekildiklerini açıkladı. Böylelikle Petkim'e en yüksek teklifi, 605 milyon dolarlık teklifini daha çok yükseltmeyeceğini açıklayan Standart Kimya vermiş oldu. Kaya ihalenin iptali durumunda da yeni bir ihaleye çıkabileceklerini belirtti.


Öte yandan ilk turda elenen Vakıfbank'ın, dönemin özelleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Abdüllatif Şener tarafından, tek bir firmanın katılması halinde ihalenin iptal edilmesi ihtimalinin önlenmesi için ihaleye ''emirle'' katıldığı belirtildi. Yöntem ve süreç açısından başarılı geçen ihalede, açık arttırmaya geçilmeden Sanko-Zorlu ortaklığının çekilmesi şüpheyle karşılandı. İhaleden en az 1 milyar dolar gelir bekleyen komisyon yetkililerinin ihale sonrası ''hayal kırıklığı'' içinde oldukları gözlendi. Standart Kimya'nın teklifi, İhale Komisyonu kararını verdikten sonra Rekabet Kurumu'na sunulacak. Rekabet Kurumu'nun görüşü sonrası Petkim'in satışı Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun onayına göre kesinlik kazanacak.

Ödeme vadeli olacak

En yüksek teklifi veren Standart Kimya'nın Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Uzan , ihaleyi almaları durumunda, ödemeyi vadeli yapacaklarını söyledi. Vadeli satışta bedelin en az yüzde 40'ı peşin, geri kalanı 3 yıl vadeye yayılabiliyor. Kemal Uzan, Petkim'de şirketle mahkemelik durumda olan bin civarında işçinin davalarının işçiler lehine kabul edileceğini ifade etti. İşçilere kıdemlerine göre ikramiye dağıtılacağını kaydeden Uzan, ancak işçi çıkarmamaya söz veremeyeceğini söyledi. İhale sonrası açıklamalarda bulunan Kemal Uzan, Petkim'de hedeflerinin yüzde 60'a varan kimya ithalatını ortadan kaldırmak olduğunu ifade etti. Uzan Petkim'in çok büyük yatırımlara ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, ''En azından bugünkü yatırımın üzerine çıkması lazım ki ithalata kaptırılan pazar payı tekrar yukarı çıkarılabilsin'' diye konuştu. Özelleştirme kapsamında olan Petkim'e uzun zamandır ciddi yatırım yapılmıyor.

PETROL-İŞ PETKİM ARMAĞAN EDİLİYOR DEDİ

Türkiye için stratejik öneme sahip PETKİM'in haraç-mezat satışı sürerken, Aliağa'dan önceki gün yola çıkan işçiler, dün sabah Ankara'ya ulaşıp, Hazine'nin önünde özelleştirmeyi protesto ettiler. İşçiler: 'Özelleştirme satış değil, yandaşlara hediye' diye bağırdılar.

Petkim, Tüpraş başta olmak üzere özelleştirilecek kuruluşların satışına karşı aylardır direnen Petrol-İş Sendikası'nın Başkanı Mustafa Öztaşkın , kapalı kapılar ardında pazarlık yapıldığını, ''bir tiyatro sergilendiğini'' savundu. Öztaşkın, ''Bizim için kime verildiği önemli değil, biz işimize ve geleceğimize sahip çıkıyoruz'' derken Türk-İş Başkanı Salih Kılıç , teklif miktarının komik olduğunu söyledi. Petkim'in 2002 yılı cirosunun 262 trilyon lira olduğunu ve ekonomiye katkısının da 257 katrilyon lira olduğunu kaydeden Öztaşkın, Petkim'in devlete 2002 yılında 12.4 trilyon lira ödediğini de belirtti. Öztaşkın, ''Kârlı ve verimli bir kuruluş olan Petkim blok satış adı altında, sonsuz altyapı olanaklarıyla birlikte danışıklı bir ortaklığa adeta bedelsiz devredilerek armağan edilmektedir'' dedi. 17 yıllık özelleştirme uygulamalarının sonucunun tam bir ''fiyasko'' olduğunu kaydeden Öztaşkın, özelleştirmeler nedeniyle 30 bine yakın kişinin işinden olduğunu söyledi. Öztaşkın, özelleştirmeleri durdurmak için sonuna kadar mücadele edeceklerini belirterek ''Teklif miktarı çok düşük. Bu satış falan değildir, bu bir hediyedir, soygundur'' diye konuştu. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da işçilerin işine, aşına ve işyerine sahip çıktıklarını ifade etti.

Cumhuriyet’ ten alınmıştır.

 

 
sayfa başına dön