Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

BİR ZAMANLAR...

Uğur CANKOÇAK

15-16 Haziran günlerinde DİSK Ankara Temsilcisiydim.TBMM’  nin gündemindeki yasa tasarısıyla ilgili olarak Disk Yürütme Kurulu tam kadro Ankara’ya gelip, Cumhurbaşkanı, Başbakan,Bakanlar Meclis Grup Başkanlarıyla teker,teker görüştüler.Bu çalışmalara doğal olarak yardımcı oldum.

 İstanbul  Merter’ de Disk Genel merkezindeki toplantılarına da katıldım.Yürütme kurulu kararınca ben Ankara’ da görevimin başında olacaktım.

 15 Haziran’ da İstanbul’ da olaylar başlayınca tüm Türkiye gibi Ankara’ yı da heyecan dalgası sardı.Disk Ankara Bölge Temsilciliği dolup taşıyor,bir yanda bilgi almak isteyenler ,öte yanda da Ankara’ da eylem yapılmasını isteyen devrimci gençler.

 Oysa Disk ‘ in kararı İstanbul ve İzmit dışında eylem yapılmayacak.Benim görevim  Hükümet ve Siyasi partilerdeki gelişmeleri izlemek.

 İstanbul’ dan İzmit’ten  durmadan haberler geliyor.Bir çoğu da abartılı ama her haber heyecanı arttırıyor.Gençler Disk’ in Ankara’ da da eylem yapması istiyorlar,adeta dayatıyorlar.

 O günlerde Ankara’ da Disk’ e bağlı sendikaların üye sayısı az.Israrlar karşısında sendika şube başkanlarıyla bir toplantı yapıyoruz.Maden-İş,Lastik-İş,Kimya-İş Sendikalarının  küçük işyerlerinde örgütlü bulunduğu sanayi çarşısında eylemi başlatacağız,oradan sloganlarla bize katılacak olan işçilerle Rüzgarlı sokağa çıkarak Ulus Gazetesindeki Basın-İş Sendikası üyelerini de aramıza alarak Ulus Meydanına   çıkacağız,meydanda halkımız da bize katılacak,sonrası Allah Kerim...

  Planımız bu.Planımızı devrimci gençlere anlatıyoruz,onlar da hemen kendi aralarında kısa bir toplantı yaptıktan sonra otobüslerle bizim eylemi başlatacağımız noktaya pankartlarla birlikte geleceklerini söylüyorlar.Hemen pankartlara yazılacak sloganları saptıyoruz.

 Ve iş geliyor,buluşma noktasına.Sanayi çarşısında küçük bir meydan var,oraya 50 metre uzaklıkta Maden-İş’ bağlı 40 işçinin çalıştığı bir işyeri,yaklaşık100 metre uzağında Kimya-İş’ e bağlı bir işyeri ile yolumuzun üzerinde 25 er işçilik iki tane Lastik-İşe bağlı işyeri var.Yani DİSK’ e bağlı toplam işçi sayısı Ulus Gazetesine gelene kadar 200. Meydanın bir yanı oldukça büyük bir bina,pek işyerine benzemiyor.Büyük olmayan pencereleri meydana bakıyor.Ama kapısı yok,herhalde Yeni mahalleye de giden ana caddenin üzerinde olsa gerek.Saat’ ı da saptıyoruz. Çoğunluğu Orta Doğulu olan gençler meydana otobüslerle gelecekler ve eylemimiz başlayacak.

 Ben ve Basın-İş Sendikası şube başkanı Bekir Çiftçi Disk temsilcilik binasında kalıyoruz,diğerleri görev yeri olan meydana gidiyorlar.Gençler de kararlaştırılan saat’ a marşlar söyleyerek,sloganlar atarak meydana geliyorlar.Otobüslerden iner inmez de “Toplum Polisi” nin saldırısına uğruyorlar.Gönüllü olarak disk Bölge temsilciliğinde çalışan Dil Tarih Fakültesi öğrencisi (Sonradan çok iyi bir sendika lideri olacak olan ) Alev Ateş polisler tarafından uzun süre kovalanıp diğer öğrencilerle birlikte epey coplanmışlardı,50 kadarı gözaltına alınmıştı.Sizin anlayacağınız Ankara’ da 15-16 Haziran tam bir fiyaskoydu...

 Hani o meydanın bir kenarını oluşturan büyük bina var ya,işte orası Ankara Toplum Polisinin Merkeziymiş..!

 

Biz Toplum Polisinin Merkezini Yeni mahalle yolunda önünde kocaman bahçesi ,yanında garajı olan bina diye bilirdik!!!


 

sayfa başına dön