Emekçilerin 
Kurtuluşu
Kendi
Eserleri
Olacaktır.

                 
K. MARKS

 


SAVAŞ KARŞITLARI İNCİRLİĞE HAREKET EDİYOR

GAZETELER

Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK), İncirlik Üssü ile ilgili yayımlanan kararnamenin içeriğinin açıklanmasını 23 Mayıs (Pazartesi), Beyoğlu Tünel'de yapacağı bir basın açıklaması ve dağıtacağı bildirilerle isteyecek.

Küresel BAK, eylemde İncirlik Üssü'nün Irak ve Afganistan'daki ABD işgalinin devam etmesini sağlayacak şekilde kullanılmasına da bir kez daha karşı çıkacak.

Kararnameyi açıkla, İncirlik Üssünü kapat!

Savaş karşıtları, ayrıca, gizli bir kararname ile İncirlik Üssü'nün, Irak ve Afganistan'a malzeme taşıması için ABD'nin kullanımına açılmasını protesto etmek ve Üssün kapatılmasını talep etmek için İncirlik'e gidiyorlar.

Bunun için Savaş karşıtları, İstanbul'dan 27 Mayıs (Cuma) akşamı, saat 20.00'de otobüslerle TÜYAP'ın önünden hareket edecekler. Ayrıca, Ankara ve İzmir'den de otobüsler kalkacak. 28 Mayıs (Cumartesi) sabahı Adana'ya varacak olan savaş karşıtları önce şehir merkezindeki Uğur Mumcu Meydanı'nda; ardından yine otobüslerle gidecekleri İncirlik'teki üssün önünde birer basın açıklaması yapacaklar.

Basın açıklaması yapacak savaş karşıtlarının arasında Nuray Mert, Mehmet Bekaroğlu, Sami Evren, Roni Margulies ve Orhan Alkaya da yer alıyor.

Önen : Hükümet savaşa ortak olmaya çalışıyor

Etkinliği düzenleyen Küresel BAK'ın sözcülerinden Yıldız Önen eylemin amacını şöyle açıkladı:

"Türkiye halkı 1 Mart 2003'de tezkerenin reddedilmesini sağlayarak Türkiye'nin ABD'nin Irak savaşına ortak olmasını istemediğini göstermişti. Şimdi hükümet yeniden gizli kararnamelerle bu savaşa ortak olmaya çalışıyor.

Biz İncirlik Üssü'nün ABD tarafından Irak ve Afganistan işgallerinin devamını sağlamak ve İran, Suriye gibi komşumuz olan başka ülkelere saldırmak üzere kullanılmasını istemediğimizi İncirlik'te bir kez daha göstermek için İncirlik'e gidiyoruz.

Talebimiz Üssün ABD tarafından kullanımına izin veren Bakanlar Kurulu Kararnamesi'nin içeriğinin Resmi Gazetede yayınlanması ve İncirlik Üssü'nün bir an önce kapatılmasıdır. Tüm savaş karşıtlarını da bizimle birlikte gelmeye davet ediyoruz".

Bianet’ten Alınmıştır

İletişim : (212) 243 89 57, www.kureselbarisveadalet.org, E-mail : koalisyon@kureselbarisveadalet.org

. 

sayfa başına dön